Archived: Class B State Championships

GIRLS' INDOOR TRACK

Feb. 18, 2017

Greely62.2
Mt. Desert Island53
Old Town39.2
York36
Yarmouth35
Belfast34
John Bapst26
Fryeburg Academy26
Gray-New Gloucester23
Lincoln Academy21
Orono18.4
Cape Elizabeth18
Lake Region15
George Stevens13
Poland11
Waterville10
Freeport7
Erskine Academy6.2
Ellsworth5
MCI4
Wells4
North Yarmouth Academy4
Central3
Traip Academy1
Morse1

 

 

 

 


RESULTS

Class B track: Greely girls, MDI boys win state titles

 

3,200 relay—1. York (Cara Smith, Malia Cryan, Laura Kenealy, Morgan Smith), 10:00.60; 2. Geo Stevens (Mary Brenna Catus, Zeya Lorio, Mary Richardson, Eliza Broughton), 10:13.35; 3. Greely (Chloe Smith, Julia Curran, Izzy Evans, Kate Curran), 10:18.40; 4. John Bapst (Eilidh Sidaway, Sara Hunt, Gabrielle Gonzales, Amanda Boyd), 10:42.30; 5. Orono (Lydia Chase, Jenna Gaetjen, Lucia Smitherman, Rebecca Lopez-Anido), 10:49.85; 6. Belfast Area (Zoe Deans, Kylie Martinez, Hannah Sanderson, Kelsey Mehuren), 11:12.10; 7. Traip (Grace Robillard, Rachel Potter, Josephine Ek, Amelia Lorrey), 11:14.84. 55 hurdles—1. Darcy Cochran (CAPE) 8.73; 2. Elesha Pratt (POL) 9.21; 3. Hayley Smith (YORK) 9.23; 4. Skylar Cooney (GREE) 9.24; 5. Sophie Walsh (YAR) 9.43; 6. Emily Harris (LAC) 9.47; 7. Emily Cottis (WELL) 9.53.

55—1. Bridget Tweedie (FRYE) 7.51; 2. Ashley Anderson (MDI) 7.53; 3. Madison Post (GNG) 7.62; 4. Jordan Jowett (EA) 7.68; 5. Chenille Eccleston (WELL) 7.73; 6. Faith Beaulieu (BELF) 7.74; 7. Junne McIntire (BELF) 7.93.

Mile—1. Tia Tardy (MDI) 5:04.95; 2. Anneka Murrin (YAR) 5:13.24; 3. Katherine Leggat-Barr (GREE) 5:15.02; 4. Carolyn Todd (GREE) 5:29.80; 5. Chloe Smith (GREE) 5:42.07; 6. Olivia Ouellette (POL) 5:43.43; 7. Zoe Olson (MDI) 5:49.14.

400—1. Tahlia Mullen (LAC) 1:00.01; 2. Morgan Smith (YORK) 1:01.13; 3. Ashley Anderson (MDI) 1:01.16; 4. Tara Migliaccio (FREE) 1:02.82; 5. Catherine Christiansen (LKRG) 1:03.09; 6. Kelsey Mehuren (BELF) 1:04.31; 7. Samantha Halmos (POL) 1:04.51.

800—1. Tia Tardy (MDI) 2:18.58; 2. Rebecca Lopez-Anido (ORO) 2:19.83; 3. Anneka Murrin (YAR) 2:24.61; 4. Cara Smith (YORK) 2:28.60; 5. Kiona Osterlin (ELL) 2:33.02; 6. Mary Brenna Catus (GSA) 2:33.56; 7. Sydney McCarren (MORSE) 2:33.87.

200—1. Ashley Anderson (MDI) 26.54; 2. Tahlia Mullen (LAC) 27.09; 3. Madison Post (GNG) 27.16; 4. Darcy Cochran (CAPE) 27.29; 5. Bridget Tweedie (FRYE) 27.68; 6. Katherine O’Brien (ORO) 27.75; 7. Junne McIntire (BELF) 28.04. 2 Mile Run

Two mile—1. Abby Hamilton (YAR) 11:21.24; 2. Tia Tardy (MDI) 11:43.69; 3. Katherine Leggat-Barr (GREE) 11:47.09; 4. Carolyn Todd (GREE) 11:55.06; 5. Mary Richardson (GSA) 12:22.60; 6. Grace Gear (YORK) 12:22.72; 7. Audree O’Meara (OT) 12:40.39.

800 relay—1. Fryeburg (Skye Collins, Bridget Tweedie, Lexi Charles, Gwen Boros), 1:51.79; 2. Belfast (Faith Beaulieu, Kylie Nelson, Kelsey Mehuren, Junne McIntire), 1:52.07; 3. Greely (Skylar Cooney, Elizabeth Brown, Zoe Lambert, Morgan Selby), 1:53.58; 4. Cape Elizabeth (Jaya McClure, Kristen Penley, Kaitlin Norrad, Darcy Cochran), 1:54.51; 5. Freeport (Mikaela Fleenor, Tara Migliaccio, Emma Abbott, Emily Latulippe), 1:54.55; 6. York (Morgan Smith, Cara Smith, Laura Kenealy, Hayley Smith), 1:54.99; 7. Gray New Gloucester (Jaley Martin, Erica Schlichting, Eliza Larrivee, Madison Post), 1:55.39.

Shot put—1. Emma MacCallum (GNG) 36-03; 2. Sarah Cox (WTVL) 35-00.75; 3. Sam DeSouza (LKRG) 34-04.25; 4. Gabriella Colby-George (YAR) 33-07; 5. Casey Kneissler (FRYE) 32-06; 6. Logan Reardon (CEN) 31-05.25; 7. Allison Hughes (MCI) 31-04.75.

Long jump— 1, Kylie Nelson (BELF) 16-11; 2. Oliviah Damboise (OT) 16-07.50; 3. Zoe Lambert (GREE) 16-02.25; 4. Grace Day (JB) 16-01.25; 5. Katherine O’Brien (ORO) J16-01.25; 6. Alexis Brandon (WTVL) 15-10.50; 7. Ottilie McPhail (CEN) 15-03.

Triple jump—1. Oliviah Damboise (OT) 35-00.25; 2. Grace Day (JB) 33-08.50; 3. Hannah Chadwick (LKRG) 33-07.25; 4. Maddie Amidon (YORK) 32-11.50; 5. Victoria Friend (MCI) 32-09.75; 6. Delaney Veilleux (OT) 32-02.75; 7. Mayann McGrath (EA) 31-06.

High jump—1. Olivia St. Germain (JB) 5-02; 2. Lauren Williams (GREE) 5-00; 2. McKenna Smith (OT) 5-00; 4. Isabelle See (NYA) J5-00; 5. Elizabeth Brown (GREE) J5-00; 6. Emma McKechnie (ELL) 4-10; 7. Olivia Richmond (LAC) J4-10.

Pole vault—1. Oliviah Damboise (OT) 9-09; 2. Kylie Nelson (BELF) 9-00; 3. Maggie McCormick (GREE) 8-06; 4. Paige Reinfelder (YAR) 8-00; 5. Eva White (ORO) 7-00; 5. Emma Hargreaves (OT) 7-00; 5. Isabelle Boisvert (GREE) 7-00; 5. Hunter Mahon (EA) 7-00; 5. Grace Shemwell (ORO) 7-00.