Archived: MVC: Cony, Lisbon, Brunswick, Skowhegan, Morse, Boothbay, Hall-Dale, Firigo

BOYS' OUTDOOR TRACK

May. 14, 2018

Brunswick194
Cony168
Lisbon112
Skowhegan63
Morse59
Boothbay56
Hall-Dale54
Dirigo11

RESULTS

3200 Meter Relay—1. Cony (Quirion, Nickerson, Wroten, Olivier) 8:33.40; 2. Boothbay Region (Ames, Harris, Erhard, Perkins) 9:04.88; 3. Brunswich (Ashby, Chingos, Lyons, Tucker) 9:09.25; 4. Hall-Dale (Bean, Romano, Scovil) 9:53.93; 5. Lisbon (Boulet, Poulin, George, Hill) 10:15.17.
1600 Meter Race Walk—1. Lavoie (L) 7:25.46; 2. Shambarger (L) 7:55.81; 3. Bourne (HD) 8:18.22; 4. Farkas (C) 9:20.81; 5. Jacques (D) 9:48.45; 6. Burnham (Boo) 10:26.01; 7. Tucker (Bru) 11:20.00; 8. Bernstein (C) 11:20.12.
110 Meter Hurdles—1. Ireland (S) 17.09; 2. Berry (C) 17.42; 3. Leeman (L) 18.06; 4. Harriman (L) 18.70; 5. Houle (L) 19.09; 6. Bourget (L) 19.26; 7. Baltazar (M) 19.41; 8. Shaw (S) 19.68.
100 Meter Dash—1. Parker (Bru) 11.76; 2. Lienert (Bru) 11.77; 3. Baltazar (M) 11.83; 4. Harvey (Bru) 11.96; 5. Cenescar (Bru) 12.19; 6. Ali (C) 12.23; 7. Ireland (S) 12.28; 8. Berube (L) 12.40.
1600 Meter Run—1. Shaughnessy (Bru) 4:39.61; 2. Schlotterbeck (L) 4:44.27; 3. Richardson (C) 5:01.59; 4. Patterson (Bru) 5:10.09; 5. Wroten (C) 5:14.84; 6. Garcia (S) 5:15.52; 7. Freeman (M) 5:18.96; 8. Pryor (M) 5:20.28.
400 Meter Relay—1. Brunswich (Harvey, Lienert, Richardson) 46.16; 2. Lisbon (Blake, Berube, Perron, Lavoie) 48.52; 3. Skowhegan (Bennett, Sirois, Mantor) 50.88; 4. Hall-Dale (Bowen, Hayward, Ashby) 54.15.
400 Meter Dash—1. Olivier (C) 52.36; 2. Brewer (M) 55.39; 3. Albraini (C) 55.63; 4. Bean (HD) 56.01; 5. Erhard (Boo) 56.49; 6. Romano (HD) 57.47; 7. Nadeau (D) 58.54; 8. Blake (L) 58.59.
300 Meter Hurdles—1. Olivier (C) 43.69; 2. Berry (C) 46.33; 3. McCollett (C) 46.56; 4. Hill (L) 47.26; 5. Leeman (L) 47.95; 6. Trundy (M) 49.26; 7. Overlock (C) 49.61; 8. Bolton (L) 50.17.
800 Meter Run—1. Nickerson (C) 2:01.86; 2. Shaughnessy (Bru) 2:06.84; 3. Richardson (C) 2:08.08; 4. Chingos (Bru) 2:08.93; 5. Schlotterbeck (L) 2:09.82; 6. Lyons (Bru) 2:10.61; 7. Leuteman (M) 2:10.99; 8. Patterson (Bru) 2:11.29.
200 Meter Dash—1. Lienert (Bru) 23.92; 2. Harvey (Bru) 24.41; 3. Albraini (C) 25.31; 4. Coffin (Bru) 25.52; 5. Berube (L) 25.58; 6. Ali (C) 25.73; 7. Lavoie (L) 25.97; 8. Dyer (C) 26.00.
3200 Meter Run—1. Ashby (Bru) 10:55.46; 2. Simmons (Bru) 11:11.67; 3. Quirion (C) 11:14.07; 4. Wilkins (D) 11:25.90; 5. Chingos (Bru) 11:27.66; 6. Garcia (S) 11:58.09; 7. Rugullies (L) 12:04.39; 8. Farkas (C) 12:23.72.
1600 Meter Relay—1. Cony (Albraini, Nickerson, Richardson, Olivier) 3:41.58; 2. Brunswich (Bromley, Lienert, Cenescar, Parker) 3:47.72; 3. Boothbay (Ames, Harris, Erhard, Perkins) 3:52.16; 4. Hall-Dale (Bean, Romano, Scovil) 3:56.95; 5. Lisbon (Perron, Hill, Schlotterbeck, Blake) 4:03.89; 6. Morse (Freeman, Leuteman, Brewer, Sinclair) 4:04.69.
Discus Throw—1. Carrolton (M) 127-02; 2. Berry (C) 111-05; 3. Demmons (Boo) 106-08; 4. Myers (M) 101-04; 5. Gagnon (Bru) 95-10; 6. Richardson (Bru) 94-08; 7. Burnham (Boo) 90-03; 8. Canwell (HD) 87-06.
Javelin Throw—1. Millier (S) 140-10; 2. Boyle (Bru) 133-00; 3. Wroten (C) 131-05; 4. Burnham (Boo) 123-00; 5. Perron (L) 117-10; 6. Wilson (Bru) 114-06; 7. Berube (L) 111-00; 8. Berry (C) 110-02.
Shot Put—1. Carrolton (M) 42-07.50; 2. Dacus (C) 39-01; 3. Thompson (L) 38-11; 4. Canwell (HD) 38-08; 5. Lavoie (L) 38-05; 6. Gagnon (Bru) 37-01.50; 7. Demmons (Boo) 36-10; 8. Myers (M) 36-02.
Long Jump—1. Jaques (S) 19-04; 2. Blake (L) 18-00; 3. Abbott (HD) 17-08.50; 4. Dyer (C) 17-07; 5. Dutil (C) J17-07; 6. McCollett (C) J17-07; 7. Brookhouse (M) 16-06; 8. Lee (S) 15-07.50.
Triple Jump—1. Jaques (S) 40-07; 2. Hasch (Boo) 39-08.50; 3. Abbott (HD) 38-05; 4. Dyer (C) 38-03.50; 5. McCollett (C) 36-06; 6. Lee (S) 35-04; 7. Ranta (Boo) J35-04; 8. Tapley (L) 34-08.
High Jump—1. Cenescar (Bru) 6-00; 2. Olson (Bru) J6-00; 3. Hasch (Boo) J6-00; 4. Abbott (HD) 5-10; 5. Perkins (Boo) 5-08; 6. Parker (Bru) 5-06; 7. Dutil (C) 5-04; 8. Blake (L) J5-04.
Pole Vault—1. Millier (S) 13-01; 2. Rand (Bru) 11-00; 3. Olson (Bru) J11-00; 4. McCrum (Bru) 10-06; 5. Brewer (M) 10-00; 6. Jones (Bru) 9-06; 7. Harriman (L) 9-00; 8. Darveau (HD) 8-06.