Archived: North Southwesterns

BOYS' SWIMMING

Feb. 8, 2018

Cheverus303
Cape Elizabeth270
Scarborough181
Greely141
South Portland136
Deering134
Falmouth95
Westbrook78

RESULTS

Boys’ swimming: Cheverus captures North Southwesterns title

200 MR—1, Cape Elizabeth (Jacob Membrino, Sam Loring, Oliver Kraft, Rohan Freedman), 1:45.07; 2. Cheverus (Jack Martin, John Hight, Ben Adams, Alex Drago), 1:47.08; 3. Westbrook (Jack Shibles, Cam Reece, Brad Wallace, Jakob Lynham), 1:55.94; 4. Scarborough (Nick Hutchins, Kemal Durdag, Gunnar Phetteplace, Andrew Pillsbury), 1:56.23; 5. Greely (William Nicholson, Kit Rafford, Harrison Landry, Carter Lawless), 1:59.35; 6. Deering (James Gilliam, Le, Zachary, Ben Schoenfeld, Jacob Irwin), J2:11.39; 7. Falmouth (Spencer McKee, Jacob Seeker, Jon Mugueta, Cole Arrants), J2:17.89; 8. South Portland (Joe Leonard, Jack Cardus, Damian Robinson-Handley, Jared Church), J2:23.17; 9. Cape Elizabeth (Sam Berman, Ryan Connolly, Alessio Baretta, Finn Snyder), J2:05.50; 10. Scarborough (Samuel Brown, Nolan Orff, Andrew Manderson, Uday Atragada), J2:08.57; 11. Deering (Zack Treadwell, Logan Morrione, Peter Clukey, Yoni Kahn), 2:29.25.

200 free—1. Chase Cameron (Chev) 1:55.09; 2. Jeremy Baker (Chev) 1:56.10; 3. Matt Yim (CE) 1:56.98; 4. Brad Wallace (West) 1:57.77; 5. Atticus Smith (Gree) 2:00.30; 6. Clayton Hatch (Chev) 2:01.23; 7. Logan Kavanagh (SP) 2:01.45; 8. Ben Archibald (Dee) 2:06.58; 9. Finn Davis (Scar) 2:06.59; 10. George Holt (Gree) 2:08.99; 11. Massi Recupero (CE) 2:17.74; 12. Zach Kinney (Scar) 2:22.88; 13. Alex Beecher (SP) 2:27.98; 14. Jacob Seeker (Fal) 2:29.25; 15. Griffin Small (Scar) 2:29.82; 16. Zack Treadwell (Dee) 2:37.73.

200 IM—1. Brim Peabody (Chev) 2:02.22; 2. Owen McLaughlin (Dee) 2:05.24; 3. Quintin Hastings (Chev) 2:15.52; 4. Brayden Gilbert (SP) 2:18.32; 5. Rishi Yadav (CE) 2:22.22; 6. Nicolas Giandrea (Gree) 2:22.33; 7. Ryan Connolly (CE) 2:27.18; 8. Luke Turner (SP) 2:27.28; 9. Jared Merrifield (Gree) 2:33.25; 10. Nick Hutchins (Scar) 2:38.05; 11. William Nicholson (Gree) 2:38.30; 12. Justin Caiazzo (Scar) 2:39.61; 13. Samuel Brown (Scar) 2:41.24; 14. Lucas Jasonides (Dee) 2:45.22; 15. Joe Leonard (SP) 2:53.72.

50 free—1. Rohan Freedman (CE) 22.70; 2. Phineas Underwood (Chev) 23.00; 3. Sam Greenberg (Scar) 23.50; 4. Gunter Haug-Pavlak (Fal) 24.38; 5. Ben Carroll (CE) 24.50; 6. Dru Tillman (Dee) 24.60; 7. Dan Howard (CE) 25.07; 8. Alex Drago (Chev) 25.20; 9. Cole Moore (Gree) 25.50; 10. Carter Lawless (Gree) 25.70; 11. Mason Ripton (Dee) 25.99; 12. Viktor Maksimov (SP) 26.19; 13. Spencer McKee (Fal) 26.45; 14. Joshua Harder (Scar) 26.63; 15. Jacob Irwin (Dee) 26.94; 16. Brendan Mittleider (Fal) 27.00; 17. Aidan Hayes (Gree) 27.11; 18. Uday Atragada (Scar) 27.28; 19. Jakob Lynham (West) 28.09; 20. Michael Borelli (Chev) 28.14; 21. Connor Hau (SP) 28.39; 22. Jared Church (SP) 30.28; 23. Gabe Berry (West) 32.98.

1m diving—1. Griffin Conley (Fal) 394.05; 2. Jesse Pearlman (SP) 308.60; 3. Jakob Lynham (West) 307.35; 4. Hajmil Carr (CE) 213.00.

100 fly—1. Owen McLaughlin (Dee) 55.49; 2. Oliver Kraft (CE) 56.12; 3. Gavin McLeod (Scar) 56.70; 4. Ben Adams (Chev) 56.97; 5. Quintin Hastings (Chev) 57.63; 6. Brayden Gilbert (SP) 58.93; 7. Jack Martin (Chev) 59.10; 8. Brad Wallace (West) 1:00.70; 9. Nicolas Giandrea (Gree) 1:02.08; 10. Luke Turner (SP) 1:06.08; 11. Caleb Robinson (Fal) 1:06.35; 12. Harrison Landry (Gree) 1:07.73; 13. Jacob Membrino (CE) 1:08.44; 14. Gunnar Phetteplace (Scar) 1:08.57; 15. Viktor Maksimov (SP) 1:08.74; 16. Caden Gilbert (CE) 1:12.88; 17. Andrew Manderson (Scar) 1:16.80; 18. Ben Schoenfeld (Dee) 1:26.53.

100 free—1. Rohan Freedman (CE) 50.07; 2. Phineas Underwood (Chev) 50.57; 3. Sam Goodine-Doane (SP) 50.67; 4. Sam Loring (CE) 51.10; 5. Sam Greenberg (Scar) 53.02; 6. John Hight (Chev) 53.37; 7. Kemal Durdag (Scar) 55.08; 8. Ben Carroll (CE) 55.66; 9. Andrew Pillsbury (Scar) 55.76; 10. Cole Moore (Gree) 56.35; 11. Carter Lawless (Gree) 57.08; 12. George Holt (Gree) 57.92; 13. Jack Shibles (West) 1:00.35; 14. Michael Borelli (Chev) 1:01.20; 15. Alex Beecher (SP) 1:07.98; 16. Luke Peelen (Fal) 1:09.02; 17. Yoni Kahn (Dee) 1:09.95; 18. Gabe Berry (West) 1:15.77; 19. Damian Robinson-Handley (SP) 1:18.66.

500 free—1. Brim Peabody (Chev) 4:50.00; 2. Gavin McLeod (Scar) 5:12.55; 3. Matt Yim (CE) 5:26.28; 4. Cam Reece (West) 5:29.68; 5. Logan Kavanagh (SP) 5:31.97; 6. Ben Archibald (Dee) 5:38.38; 7. Finn Davis (Scar) 5:46.978. William Nicholson (Gree) 6:02.92; 9. Gunnar Phetteplace (Scar) 6:11.43; 10. Caden Gilbert (CE) 6:11.45; 11. Zack Treadwell (Dee) 7:03.83; 12. Benjamin Corwin (Chev) 8:07.13.

200 FR—1, Cheverus (Phineas Underwood, Quintin Hastings, Alex Drago, Jeremy Baker), 1:35.75; 2. Greely (George Holt, Cole Moore, Nicolas Giandrea, Atticus Smith), 1:38.86; 3. Deering (Dru Tillman, Ben Archibald, Mason Ripton, Owen McLaughlin), 1:39.37; 4. Scarborough (Joshua Harder, Shawn Taylor, Trevor Parenteau, Sam Greenberg), 1:41.04; 5. Cape Elizabeth (Ben Carroll, Massi Recupero, Rishi Yadav, Dan Howard), 1:41.12; 6. Falmouth (Brendan Mittleider, Spencer McKee, Cole Arrants, Matthew Hogenauer), 1:46.22; 7. South Portland (Jesse Pearlman, Alex Beecher, Damian Robinson-Handley, Viktor Maksimov), J2:00.68; 8. Cape Elizabeth (Finn Snyder, Sam Berman, Alessio Baretta, Sam Whitney), J1:48.68; 9. Deering (Lucas Jasonides, Logan Morrione, James Gilliam, Le, Zachary ), J1:54.60; 10. Cheverus (Clayton Hatch, Dong, Colin Zhelin, Donald Mahoney, Michael Borelli), J1:55.99; 11. Falmouth (Jon Mugueta, Luke Peelen, Austin Hoffman, Jacob Seeker), 2:01.87.

100 back—1. Oliver Kraft (CE) 56.69; 2. Sam Goodine-Doane (SP) 58.26; 3. Chase Cameron (Chev) 59.83; 4. Jack Martin (Chev) 1:00.90; 5. Caleb Robinson (Fal) 1:04.46; 6. Jared Merrifield (Gree) 1:06.24; 7. Ryan Connolly (CE) 1:06.55; 8. Jacob Membrino (CE) 1:07.40; 9. Shawn Taylor (Scar) 1:10.38; 10. Jack Shibles (West) 1:11.98; 11. Connor Hau (SP) 1:13.21; 12. Samuel Brown (Scar) 1:13.75; 13. Joe Leonard (SP) 1:14.60; 14. Aidan Hayes (Gree) 1:14.75; 15. Mason Ripton (Dee) 1:15.77; 16. Joshua Harder (Scar) 1:17.22.

100 breast—1. Sam Loring (CE) 1:05.17; 2. John Hight (Chev) 1:06.66; 3. Cam Reece (West) 1:07.38; 4. Atticus Smith (Gree) 1:08.97; 5. Kemal Durdag (Scar) 1:10.77; 6. Lawrence Bossong (Chev) 1:11.83; 7. Rishi Yadav (CE) 1:14.62; 8. Dru Tillman (Dee) 1:17.45; 9. Trevor Parenteau (Scar) 1:17.57; 10. Landon Roma (Chev) 1:18.62; 11. Kit Rafford (Gree) 1:18.66; 12. Peter Clukey (Dee) 1:26.27; 13. Logan Morrione (Dee) 1:28.32; 14. Jared Church (SP) 1:30.34; 15. Austin Hoffman (Fal) 1:32.73; 16. Jack Cardus (SP) 1:32.95.

400 FR—1, Cheverus (Chase Cameron, Brim Peabody, Jeremy Baker, Ben Adams), 3:26.32; 2. South Portland (Brayden Gilbert, Logan Kavanagh, Luke Turner, Sam Goodine-Doane), 3:39.92; 3. Scarborough (Shawn Taylor, Andrew Pillsbury, Trevor Parenteau, Gavin McLeod), 3:45.68; 4. Greely (Aidan Hayes, Jared Merrifield, Kit Rafford, Harrison Landry), 4:00.44; 5. Falmouth (Luke Peelen, Matthew Hogenauer, Brendan Mittleider, Caleb Robinson), 4:06.56; 6. Deering (Lucas Jasonides, Peter Clukey, Ben Schoenfeld, Le, Zachary ), J4:26.71; 7. Cape Elizabeth (Sam Whitney, Alessio Baretta, Charlie Whitney, Caden Gilbert), J4:14.85; 8. Scarborough (Caleb MacDonald, Justin Caiazzo, Griffin Small, Zach Kinney), J4:15.97; 9. Cheverus (Clayton Hatch, Landon Roma, Lawrence Bossong, Dong, Colin Zhelin), J4:19.30.