North Southwesterns

GIRLS' SWIMMING

Feb. 10, 2018

Cape Elizabeth304
Greely274
Scarborough189
Falmouth174
Cheverus136
South Portland95
Westbrook89
Maine Girls’ Academy67
Deering64

RESULTS

Girls’ swimming: Cape Elizabeth wins third straight North Southwesterns title

200 MR—1. Cape Elizabeth (Caroline Mahoney, Maddie McCormick, Emma Frothingham, Hope Campbell), 1:55.66; 2. Greely, (Grace Downey, Elizabeth Domingo, Maddie Rawnsley, Kyla Moroney), 1:59.70; 3. Falmouth (Sarah Baumann, Marina Fuentes-Cantillana, Quinn Chicoine, Sophie Harrington), 2:01.44; 4. Cheverus (Tholia Hallett, Caroline Arpin, Claire Hanley, Rosie Train), 2:01.50; 5. Deering, (Bethany Rozzi, Bryn Sylvia, Megan Willey, Khiana Le), 2:08.51; 6. Maine Girls Academy (Olivia Howard, Blake Wescott, Gabrielle Begos, Charlotte Spies), 2:10.71; 7. Scarborough (Megan Caldwell, Taylor Fairweather, Mackenzie Charest, Melody Mowry), 2:11.41; 8. South Portland (Kennedy Walsh, Libby VonSeggern, Anya Steele, Abbie Brier), J2:15.67; 9. Westbrook (Luci Sweet, Caroline Mooney, Kallie Cyr, Ally LaPierre), J2:18.30. 10, Cape Elizabeth (Hannah Liess, Zoe Evans, Zahra Freedman, Madison Sarka), J2:12.66. 11, Greely, (Nicole Perry, Jillian Juris, Molly Hale, Emma Dexter), J2:14.39. 12, Falmouth (Ellie Sharp, Clara Geci, Ada Causey, Claire Phillips), J2:17.31. 13, Deering, (Lune-Michele Ishimwe, Lucy Tumavicus, Vanessa Scott, Scott, Hanna ), 2:25.98. 14, South Portland (Bryanna Alley, Jaslyn Goode, Rosalie Leonard, Eva Rowell), 2:39.80.
200 free—1. Caroline Mahoney (CE) 1:56.28; 2. Hannah Griffin (Scar) 2:00.17; 3. Courtney Rog (Gre) 2:02.03; 4. Morgan Porter (Scar) 2:04.51; 5. Grace Perron (Fal) 2:06.67; 6. Sophie Sweet (West) 2:07.99; 7. Lily Black (Gre) 2:08.17; 8. Nicole Whipkey (Dee) 2:08.90; 9. Patsy Ciampi (Chev) 2:10.50; 10. Claire Christopher (Dee) 2:10.83; 11. Keller Gardner (Fal) 2:10.88; 12. Camden Dean (Gre) 2:13.07; 13. Emma Sperry (West) 2:15.07; 14. Lyla Metcalf (SP) 2:15.55; 15. Maria Smith (CE) 2:17.59; 16. Maggie Poulin (Chev) 2:20.29; 17. Gabrielle Begos (MGA) 2:20.35; 18. Olivia Howard (MGA) 2:24.49; 19. Caitlin Bryant (SP) 2:25.49; 20. Emma Robinson (Fal) 2:26.73; 21. Haley Caron (Chev) 2:26.92; 22. Caitlin Cornell (CE) 2:27.54; 23. Morgan Cooledge (West) 2:28.17; 24. Ashley Clark (SP) 2:28.42; 25. Bella Tucci (Scar) 2:28.68; 26. Paige Sperry (West) 2:31.27; 27. Khiana Le (Dee) 2:34.72; 28. Elizabeth Mazelsky (MGA) 3:05.03.
200 IM—1. Olivia Tighe (CE) 2:09.35; 2. Jaehee Park (Gre) 2:15.72; 3. Caroline Arpin (Chev) 2:16.53; 4. Emma MacDonald (Scar) 2:18.94; 5. Blake Wescott (MGA) 2:21.49; 6. Margaret Jones (SP) 2:23.10; 7. Quinn Chicoine (Fal) 2:23.95; 8. Marina Fuentes-Cantillana (Fal) 2:25.19; 9. Elizabeth Domingo (Gre) 2:27.78; 10. Maddie McCormick (CE) 2:34.52; 11. Mackenzie Charest (Scar) 2:35.60; 12. Bella Stewart (Gre) 2:37.63; 13. Abbie Brier (SP) 2:38.15; 14. Ashley O’Brien (Scar) 2:47.68; 15. Lucy Tumavicus (Dee) 2:49.59; 16. Caroline Mooney (West) 2:53.39; 17. Zahra Freedman (CE) 2:53.91; 18. Grace Lee (Fal) 3:07.39; 19. Vanessa Scott (Dee) 3:21.41.
50 free—1. Alicia Lawrence (CE) 24.81; 2. Hope Campbell (CE) 25.20; 3. Van Curan, Greta (Gre) 25.78; 4. Jane Greenberg (Scar) 26.18; 5. Mae Causey (Fal) 26.28; 6. Sophia Kruse (Chev) 26.44; 7. Kyla Moroney (Gre) 26.64; 8. Kiley Matthews (SP) 27.41; 9. Camryn LaPierre (West) 27.50; 10. Avery Palma (CE) 27.52; 11. Sophie Harrington (Fal) 27.64; 12. Gabriella Bekoka (Dee) 27.69; 13. Lauren Lamberson (Gre) 27.72; 14. Rosie Train (Chev) 27.76; 15. Megan Willey (Dee) 28.35; 16. Megan Caldwell (Scar) 28.38; 17. Emma Cole (Fal) 29.37; 18. Bryn Sylvia (Dee) 29.44; 19. Ally LaPierre (West) 29.99; 20. Sadie Cross (West) 30.02; 21. Melody Mowry (Scar) 30.05; 22. Jewels Ward (SP) 32.27; 23. Sophie Normantas (MGA) 33.75; 24. Molly Arey (Chev) 34.50; 25. Kelty Jennings (MGA) 34.73; 26. Rosalie Leonard (SP) 34.84; 27. Anne Turmel (West) 35.73; 28. Ella Grady (MGA) 38.72.
1m diving—1. Julia Bisson (Gre) 406.70; 2. Sophia Ham (Fal) 365.95; 3. Christiana Pinette (CE) 276.60; 4. Phoebe Adame (West) 269.50; 5. Abigail Vaughan (Chev) 262.95; 6. Glen Ratliff (SP) 248.00; 7. Lily Hayden-Hunt (Gre) 233.90; 8. Grace Shimansky (Chev) 203.15; 9. Sami Vaughan (CE) 194.75; 10. Emma Clarke (CE) 189.30.
100 fly—1. Olivia Tighe (CE) 57.65; 2. Maddie Rawnsley (Gre) 1:03.89; 3. Margaret Jones (SP) 1:04.01; 4. Quinn Chicoine (Fal) 1:04.18; 5. Emma Frothingham (CE) 1:04.49; 6. Emma MacDonald (Scar) 1:05.05; 7. Tholia Hallett (Chev) 1:06.41; 8. Bethany Rozzi (Dee) 1:08.68; 9. Adeline Ziobro (Fal) 1:08.72; 10. Milo Cook-Sharp (CE) 1:11.59; 11. Gabrielle Begos (MGA) 1:12.01; 12. Bella Stewart (Gre) 1:12.69; 13. Claire Hanley (Chev) 1:14.09; 14. Luci Sweet (West) 1:16.88; 15. Bella Tucci (Scar) 1:17.70; 16. Kallie Cyr (West) 1:18.07; 17. Madison Damon (West) 1:18.39; 18. Madison Fairfield (Fal) 1:21.44; 19. Sierra Graeff (Scar) 1:25.48; 20. Jordan Bryant (Gre) 1:28.66; 21. Vanessa Scott (Dee) 1:28.99; 22. Lune-Michele Ishimwe (Dee) 1:33.78.
100 free—1. Alicia Lawrence (CE) 54.44; 2. Hope Campbell (CE) 55.98; 3. Jane Greenberg (Scar) 56.96; 4. Charlotte Pratt (Scar) 57.08; 5. Van Curan, Greta (Gre) 57.30; 6. Mae Causey (Fal) 57.41; 7. Kristina McCarthy (SP) 59.02; 8. Nicole Whipkey (Dee) 59.20; 9. Keller Gardner (Fal) 59.24; 10. Kiley Matthews (SP) 59.58; 11. Kyla Moroney (Gre) 59.69; 12. Camden Dean (Gre) 1:00.13; 13. Gabriella Bekoka (Dee) 1:02.78. 14, te Boekhorst, Daphne (CE) 1:03.94; 15. Haley Caron (Chev) 1:04.32; 16. Charlotte Spies (MGA) 1:05.51; 17. Morgan Cooledge (West) 1:06.67; 18. Sadie Cross (West) 1:06.88; 19. Anya Steele (SP) 1:07.30; 20. Kristina Jutras (Scar) 1:07.62; 21. Julia Lancia (Dee) 1:09.81; 22. Ella Morris (West) 1:12.14; 23. Livia Neuhauser (Fal) 1:17.05; 24. Sophie Normantas (MGA) 1:17.43; 25. Ella Grady (MGA) 1:35.31.
500 free—1. Jaehee Park (Gre) 5:19.69; 2. Hannah Griffin (Scar) 5:28.51; 3. Morgan Porter (Scar) 5:33.20; 4. Grace Perron (Fal) 5:38.23; 5. Emma Frothingham (CE) 5:44.09; 6. Lily Black (Gre) 5:45.19; 7. Claire Christopher (Dee) 5:51.41; 8. Patsy Ciampi (Chev) 5:53.52; 9. Casey Concannon (CE) 5:55.86; 10. Ada Causey (Fal) 5:59.73; 11. Zoe Evans (CE) 5:59.86; 12. Lyla Metcalf (SP) 6:00.43; 13. Maggie Poulin (Chev) 6:08.07; 14. Maddy Perfetti (Gre) 6:13.65; 15. Christine Kusnirak (Scar) 6:28.72; 16. Abbie Brier (SP) 6:31.92; 17. Brooke Schimelman (Fal) 6:40.61; 18. Kallie Cyr (West) 6:44.26; 19. Paige Sperry (West) 6:46.07; 20. Ashley Clark (SP) 6:46.44; 21. Khiana Le (Dee) 6:49.52; 22. Caroline Mooney (West) 6:55.79; 23. Megan Dunn (Dee) 7:16.69.
200 FR—1. Greely, (Maggie McCormick, Lauren Lamberson, Camden Dean, Van Greta Curan), 1:48.10; 2. Scarborough (Desveaux, Alyssa, Charlotte Pratt, Mackenzie Charest, Jane Greenberg), 1:48.67; 3. Westbrook (Sophie Sweet, Emma Sperry, Camryn LaPierre, Phoebe Adame), 1:48.85; 4. Cape Elizabeth (Maria Smith, Daphne Boekhorst, Bella Eremita, Avery Palma), 1:51.28; 5. Falmouth (Hannah Fishman, Sarah Baumann, Emma Cole, Sophie Harrington), 1:52.48; 6. Cheverus (Haley Caron, Molly Arey, Rosie Train, Sophia Kruse), J1:58.07; 7. South Portland (Eva Rowell, Ashley Clark, Mary DiSanto, Anya Steele), J2:01.97; 8. Maine Girls Academy (Sophie Normantas, Kelty Jennings, Zahria McLean, Elizabeth Mazelsky), J2:22.00; 9. Greely, (Emma Dexter, Jillian Juris, Molly Hale, Grace Downey), J1:56.67. 10, Cape Elizabeth (Hannah Liess, Zahra Freedman, Madison Sarka, Caitlin Cornell), J2:01.08. 11, Scarborough (Melody Mowry, Kristina Jutras, Ashley O’Brien, Christine Kusnirak), J2:01.76. 12, Westbrook (Ally LaPierre, Ella Morris, Paige Sperry, Morgan Cooledge), J2:02.69. 13, Falmouth (Daisy Parker, Naomi Miller-Edwards, Elizabeth Seeker, Emma Robinson), J2:04.01. 14, Cheverus (Mia Pothier, Anna Caron, Katherine Johnson, Nina Le), J2:20.89. 15, South Portland (Izzy Penny, Bryanna Alley, Jewels Ward, Jaslyn Goode), 2:22.40. 16, Deering, (Megan Dunn, Luff, Abby, Scott, Hanna, Dunn, Rebekah ), 2:29.50.
100 back—1. Caroline Mahoney (CE) 56.40; 2. Courtney Rog (Gre) 1:01.38; 3. Charlotte Pratt (Scar) 1:02.53; 4. Tholia Hallett (Chev) 1:04.97; 5. Casey Concannon (CE) 1:05.81; 6. Maddie Rawnsley (Gre) 1:05.87; 7. Sophie Sweet (West) 1:06.15; 8. Kristina McCarthy (SP) 1:06.25; 9. Adeline Ziobro (Fal) 1:07.22; 10. Bethany Rozzi (Dee) 1:08.08; 11. Bella Eremita (CE) 1:08.71; 12. Julia Bisson (Gre) 1:09.08; 13. Sarah Baumann (Fal) 1:09.61; 14. Madison Damon (West) 1:13.15; 15. Luci Sweet (West) 1:14.62; 16. Olivia Howard (MGA) 1:15.14; 17. Oceane Bowden (Fal) 1:15.25; 18. Kennedy Walsh (SP) 1:17.07; 19. Julia Lancia (Dee) 1:18.80; 20. Lune-Michele Ishimwe (Dee) 1:19.39; 21. Kristina Jutras (Scar) 1:20.84; 22. Caitlin Bryant (SP) 1:21.78; 23. Mia Pothier (Chev) 1:28.69; 24. Nina Le (Chev) 1:29.00; 25. Ellie Walker (Scar) 1:31.87; 26. Anne Turmel (West) 1:41.14.
100 breast—1. Blake Wescott (MGA) 1:12.10; 2. Caroline Arpin (Chev) 1:12.14; 3. Elizabeth Domingo (Gre) 1:13.60; 4. Marina Fuentes-Cantillana (Fal) 1:14.56; 5. Emma Sperry (West) 1:17.12; 6. Jillian Juris (Gre) 1:18.15; 7. Maddie McCormick (CE) 1:19.03; 8. Bryn Sylvia (Dee) 1:19.90; 9. Zoe Evans (CE) 1:20.21; 10. Charlotte Spies (MGA) 1:21.13; 11. Claire Hanley (Chev) 1:23.42; 12. Milo Cook-Sharp (CE) 1:23.83; 13. Liv Giandrea (Gre) 1:24.87; 14. Taylor Fairweather (Scar) 1:26.04; 15. Hannah Dascanio (Dee) 1:26.78; 16. Lucy Tumavicus (Dee) 1:27.18; 17. Libby VonSeggern (SP) 1:27.90; 18. Eva Rowell (SP) 1:28.16; 19. Ella Morris (West) 1:28.68; 20. Kelby Woolverton (Scar) 1:29.29; 21. Raeal Staley (Fal) 1:29.75; 22. Clara Geci (Fal) 1:29.85; 23. Mary DiSanto (SP) 1:29.88; 24. Daniella Niedermeyer (Chev) 1:30.21; 25. Tory Stauffer (Scar) 1:30.28.
400 FR—1. Cape Elizabeth (Olivia Tighe, Casey Concannon, Corinne Wight, Alicia Lawrence), 3:45.97; 2. Greely, (Courtney Rog, Lily Black, Bella Stewart, Jaehee Park), 3:51.48; 3. Scarborough (Morgan Porter, Megan Caldwell, Emma MacDonald, Hannah Griffin), 3:52.73; 4. Falmouth (Adeline Ziobro, Grace Perron, Keller Gardner, Mae Causey), 3:55.74; 5. South Portland (Kristina McCarthy, Margaret Jones, Lyla Metcalf, Kiley Matthews), 4:06.13; 6. Cheverus (Maggie Poulin, Patsy Ciampi, Mia Pothier, Sophia Kruse), J4:20.66; 7. Westbrook (Sadie Cross, Phoebe Adame, Madison Damon, Camryn LaPierre), J4:21.37; 8. Deering, (Hannah Dascanio, Julia Lancia, Megan Dunn, Dunn, Rebekah ), J5:04.42; 9. Maine Girls Academy (Kelty Jennings, Zahria McLean, Elizabeth Mazelsky, Ella Grady), J5:46.50. 10, Cape Elizabeth (Hannah Liess, Maria Smith, Milo Cook-Sharp, Bella Eremita), J4:12.36. 11, Scarborough (Desveaux, Alyssa, Bella Tucci, Ashley O’Brien, Christine Kusnirak), J4:23.11. 12, Greely, (Katie Steinberg, Maggie McCormick, Grace Downey, Nicole Perry), J4:25.26. 13, Falmouth (Catherine Morrissette, Hannah Fishman, Emma Cole, Ada Causey), J4:26.93. 14, South Portland (Caitlin Bryant, Jewels Ward, Izzy Penny, Glen Ratliff), J4:44.52. 15, Cheverus (Nina Le, Anna Caron, Katherine Johnson, Daniella Niedermeyer), J5:29.32.