SMAA: Biddeford, Deering, Kennebunk, Maine Girls’ Academy, Westbrook

GIRLS' INDOOR TRACK

Jan. 9, 2018

Biddeford179
Deering158
Westbrook83
Kennebunk52
Maine Girls' Academy4

RESULTS

Jr. 55—1. Mimi Banksmith (Dee) 7.91; 2. Alexandra Dutil (Bid) 8.30; 3. Mica Walker (Bid) 8.35; 4. Lydia Howarth, KENN, 8.49; 5. Chadda Chhoeun (Wes) 8.56; 6. Kimberly Cough (Dee) 8.58; 7. Ashjan Abdulsalam (Bid) 8.58; 8. Isabella Desanctis (Dee) 8.62; 9. Lexie Hale (Bid) 8.78. 10, Kendra Harmon-Bolding (Bid) 9.00. 11, Allie Bennett, KENN, 9.18. 12, Lauren Troegrer (Bid) 9.34. 13, Madison Demmons, KENN, 9.64. 14, Bethelian Mangal (Wes) 9.66. 15, Tracey Otis (Wes) 9.94. 16, Josie Schwieterman (Dee) 10.18. 17, Sheila Lopez (Wes) 10.21. 18, Altana Johnson (Dee) 10.94. 19, Isabel Allers, KENN, 13.08.

Jr. 200—1. Mimi Banksmith (Dee) 28.57; 2. Darcy Lally (Dee) 29.71; 3. Mica Walker (Bid) 30.56; 4. Isabella Desanctis (Dee) 31.32; 5. Lydia Howarth, KENN, 31.44; 6. Kimberly Cough (Dee) 31.55; 7. Alexandra Dutil (Bid) 32.03; 8. Jordina Coleman (Bid) 32.15; 9. Allison Wuerthner, KENN, 32.17. 10, Meghan Horner (Wes) 32.28. 11, Lexie Hale (Bid) 32.76. 12, Riley McDermott, KENN, 32.94. 13, Allie Bennett, KENN, 34.69. 14, Bethelian Mangal (Wes) 36.30. 15, Tracey Otis (Wes) 36.41. 16, Sheila Lopez (Wes) 39.48. 17, Altana Johnson (Dee) 43.73. 18, Yasmine Cumar (Dee) 43.83.

Jr. 400—1. Jordina Coleman (Bid) 1:06.27; 2. Allison Wuerthner, KENN, 1:10.49; 3. Riley McDermott, KENN, 1:12.11; 4. Lauren Troegrer (Bid) 1:16.38; 5. Skylar Maloney, KENN, 1:19.00; 6. Josie Schwieterman (Dee) 1:25.21; 7. Yasmine Cumar (Dee) 1:41.25. –, Annika Sottery (Dee) DQ.

Jr. 800—1. Hadley Poirier (Dee) 2:46.83; 2. Margerite Dallaire (Bid) 3:04.96; 3. Anela McMichael, KENN, 3:05.05; 4. Maria Gagnon (Bid) 3:06.44; 5. Rylee Maushart (Bid) 3:20.26.

Jr. 55 Hurdles—1. Darcy Lally (Dee) 10.28; 2. Ashjan Abdulsalam (Bid) 10.62; 3. Chadda Chhoeun (Wes) 11.18; 4. Hailey Leterneau (Bid) 13.01.

Jr. 4×200 Relay—1. Deering-A 2:02.90; 2. Biddeford-A 2:05.58; 3. Kennebunk-A 2:11.77; 4. Westbrook-A 2:18.62.

Jr. High Jump—1. Maddy Connor (Dee) 4-04; 2. Alexandra Dutil (Bid) 4-02; 3. Lexie Hale (Bid) 4-02; 4. Lauren Troegrer (Bid) 3-10; 5. Hailey Leterneau (Bid) 3-08; 5. Dahla Jordan (Bid) 3-08.

Jr. Long Jump—1. Meghan Horner (Wes) 12-05.50; 2. Jordina Coleman (Bid) 11-01.25; 3. Chadda Chhoeun (Wes) 10-09; 4. Mica Walker (Bid) 10-04; 5. Dahla Jordan (Bid) 10-01; 6. Josie Schwieterman (Dee) 9-07.

Jr. Triple Jump—1. Carolyn Dibiase (Wes) 30-07.75; 2. Maddy Connor (Dee) 27-05.75; 3. Meghan Horner (Wes) 25-09.75.

Jr. Shot Put—1. Jillian Greenleaf (Bid) 21-11.50; 2. Maria Gagnon (Bid) 20-07.50; 3. Margerite Dallaire (Bid) 20-06; 4. Bethelian Mangal (Wes) 19-11.50; 5. Kendra Harmon-Bolding (Bid) 19-06.25.

Sr. 55—1. Serena Speight (Bid) 7.84; 2. Maelle Tati-Pambou (Dee) 7.94; 3. Virginia Tiah (Bid) 8.14; 4. Becca Pinard (Bid) 8.87; 5. Marina Santiago (Bid) 9.05; 6. Kyra Wadley (Bid) 9.27; 7. Seble Hilegorgis (Wes) 9.30; 8. Rahima Abid (Wes) 9.34; 9. Kim Ha (Wes) 9.61. 10, Sopa Mongu (Wes) 9.78. 11, Nora Khuder (Wes) 10.12. 12, Mary Couturier, KENN, 11.05. 13, Ellie Baltes (Dee) 11.08.

Sr. 200—1. Serena Speight (Bid) 27.71; 2. Maelle Tati-Pambou (Dee) 29.16; 3. Morgan Sharp, KENN, 29.78; 4. Hannah D’Orso, KENN, 30.33; 5. Sarah Mackinnon, KENN, 31.95; 6. Becca Pinard (Bid) 33.32; 7. Grace West, KENN, 33.41; 8. Kiera Kenneally, KENN, 33.80; 9. Marina Santiago (Bid) 34.15. 10, Charlotte Finer, KENN, 34.62. 11, Amelia Searfoss, MGA, 34.94. 12, Rahima Abid (Wes) 35.93. 13, Kyra Wadley (Bid) 36.92. 14, Nora Khuder (Wes) 37.98. 15, Ellie Baltes (Dee) 45.85.

Sr. 400—1. Annah Rossvall (Dee) 1:01.87; 2. Morgan Sharp, KENN, 1:08.91; 3. Alessia Toohey, MGA, 1:12.94; 4. Sarah Mackinnon, KENN, 1:15.12; 5. Charlotte Finer, KENN, 1:19.22.

Sr. 800—1. Hannah D’Orso, KENN, 2:39.10; 2. Sandy Cao (Wes) 2:47.71; 3. Haley Foreman (Dee) 2:50.41; 4. Sitsanok Young (Bid) 2:52.56; 5. Elinor Tierney-Fife (Dee) 2:52.60; 6. Grace West, KENN, 2:54.50; 7. Kiera Kenneally, KENN, 2:54.79.

Sr. 55 Hurdles—1. Annah Rossvall (Dee) 9.42; 2. Beka Robertson (Bid) 10.88; 3. Sitsanok Young (Bid) 10.94.

Sr. High Jump—1. Mariah Whitmore (Bid) 4-06.

Sr. Long Jump—1. Annah Rossvall (Dee) 15-10.50; 2. Maelle Tati-Pambou (Dee) 13-07.50; 3. Samantha Gummoe (Wes) 13-02.25; 4. Mariah Whitmore (Bid) 11-09; 5. Elizabeth Sevigny (Dee) 11-07; 6. Virginia Tiah (Bid) 11-06; 7. Nicole Johnson (Dee) 10-04.50.

Sr. Triple Jump—1. Beka Robertson (Bid) 29-09; 2. Samantha Gummoe (Wes) 29-08.75; 3. Hope Higgins (Wes) 29-05.50; 4. Sarah Mackinnon, KENN, 26-07.50; 5. Mariah Whitmore (Bid) 26-02.50.

Sr. Shot Put—1. Sopa Mongu (Wes) 28-02.25; 2. Nicole Johnson (Dee) 27-02.50; 3. Elizabeth Sevigny (Dee) 27-01.25; 4. Makayla Jean Paul (Bid) 26-05; 5. Maddy Broda (Dee) 26-04; 6. Alessia Toohey, MGA, 26-00; 7. Jodi Coleman (Bid) 23-02.75; 8. Seble Hilegorgis (Wes) 22-03.75; 9. Mary Couturier, KENN, 21-06.50. 10, Destiny Lemons (Bid) 20-04.75. 11, Kim Ha (Wes) 18-04.

Open 600 Yard—1. Haley Foreman (Dee) 1:45.56; 2. Carolyn Dibiase (Wes) 1:46.36; 3. Sitsanok Young (Bid) 1:51.18; 4. Denni Rivard (Bid) 1:52.93.

Open 1 Mile—1. Leia Dorais (Bid) 5:48.84; 2. Hadley Poirier (Dee) 5:57.01; 3. Jonna Rosenthal (Dee) 6:12.45; 4. Elinor Tierney-Fife (Dee) 6:14.22; 5. Eliza Bureau (Wes) 6:16.49; 6. Vanessa Nunez (Wes) 6:58.61.

Open 2 Mile—1. Leia Dorais (Bid) 12:52.20; 2. Zoe Popovic (Wes) 13:06.44; 3. Denni Rivard (Bid) 13:13.05; 4. Jonna Rosenthal (Dee) 14:20.99; 5. Elizabeth Mills (Bid) 18:27.60.

Open 4×200 Relay—1. Biddeford-A 1:57.13; 2. Westbrook-A 2:04.99; 3. Kennebunk-A 2:05.22; 4. Deering-A 2:26.63.

Open 4×400 Relay—1. Deering-A 4:58.28; 2. Westbrook-A 5:10.15; 3. Biddeford-A 5:17.54.

Open 4×800 Relay—1. Deering-A 12:23.29; 2. Biddeford-A 13:36.33.

Open Pole Vault—1. Beka Robertson (Bid) 9-00; 2. Darcy Lally (Dee) 8-00; 3. Kimberly Cough (Dee) 5-06.