Archived: SMAA: Biddeford, Deering, Kennebunk, Westbrook

BOYS' INDOOR TRACK

Jan. 9, 2018

Deering231
Biddeford130
Kennebunk82
Westbrook62

RESULTS

Jr. 55—1. Antonio Ciccomancini (Dee) 6.99; 2. Dante Lingley (Wes) 7.21; 3. Beni Lapiika (Wes) 7.46; 4. Grady Seaward, KENN, 7.49; 5. Garrett Small (Bid) 7.73; 6. Silas Woodman, KENN, 7.77; 7. Ahmed Tavfik (Dee) 7.78; 8. Waleed Abid (Wes) 7.81; 9. Wesley Hundley, KENN, 7.81. 10, Ben Vachon (Dee) 7.82. 11, Liam Cooledge (Wes) 7.88. 12, Alex Sim (Dee) 7.88. 13, Colin Tipett (Bid) 7.94. 14, Galen Carey (Dee) 7.99. 15, Nicholos Hill (Bid) 8.15. 16, Anthony Maguire (Wes) 8.16. 17, Jordan Lindsey (Bid) 8.18. 18, Joshua Paquet (Bid) 8.25. 19, Alfred Romero (Bid) 8.35. 20, Caleb Viger (Bid) 8.73. 21, Richard Bates (Bid) 8.96. 22, Ben Thibeault (Bid) 8.99. 23, Homron Shahid (Wes) 9.08. 24, Tony Oduki (Wes) 9.09. 25, Jordan Moreau, KENN, 9.71. 26, Graham McLaughlin, KENN, 9.88. 27, Hunter Wells, KENN, 10.41. 28, Elijah Johnson (Dee) 11.57.

Jr. 200—1. Antonio Ciccomancini (Dee) 24.67; 2. Nathaniel Cripps, KENN, 25.49; 3. Dante Lingley (Wes) 25.96; 4. Beni Lapiika (Wes) 26.93; 5. Wesley Hundley, KENN, 27.10; 6. Andrew James (Dee) 27.25; 7. Waleed Abid (Wes) 27.41; 8. Ahmed Tavfik (Dee) 27.64; 9. Francis Matonga (Dee) 27.70. 10, Sabri Lomomi (Wes) 28.02. 11, Jordan Lindsey (Bid) 28.03. 12, Silas Woodman, KENN, 28.15. 13, Alex Sim (Dee) 28.37. 14, Nicholos Hill (Bid) 29.95. 15, Colin Tipett (Bid) 30.36. 16, Mustafa Najm (Bid) 31.68. 17, Alec Descoteaux (Bid) 31.96. 18, Richard Bates (Bid) 32.72. 19, Homron Shahid (Wes) 34.29. 20, Jordan Moreau, KENN, 36.63. 21, Elijah Johnson (Dee) 42.73. –, Tony Oduki (Wes) DQ.

Jr. 400—1. Abukar Abu (Dee) 1:00.20; 2. Devin Cyr (Wes) 1:01.05; 3. Jaylen White (Wes) 1:01.70; 4. Andrew Ladd, KENN, 1:02.81; 5. Garrett Small (Bid) 1:03.19; 6. Shawn Small (Bid) 1:03.95; 7. Ben Vachon (Dee) 1:04.84; 8. Galen Carey (Dee) 1:05.68; 9. Zach Audet (Bid) 1:06.16. 10, Anthony Maguire (Wes) 1:08.11. 11, Jordan Moreau, KENN, 1:26.26. –, Lazetta LiDrazzah (Dee) DQ.

Jr. 800—1. Ethan Eickmann, KENN, 2:13.34; 2. Daniel Urling (Bid) 2:25.82; 3. Isaac Tabb (Dee) 2:27.20; 4. Sam Emery, KENN, 2:31.99; 5. Jacob Thornton (Wes) 2:34.05; 6. Anthony O’Donnell (Dee) 2:35.30; 7. Owen Richards (Dee) 2:36.61; 8. Caleb Viger (Bid) 2:43.23; 9. Jaedon Duckworth (Dee) 2:44.67. 10, Ben Thibeault (Bid) 2:58.39.

Jr. 55 Hurdles—1. Zach Audet (Bid) 9.06; 2. Abukar Abu (Dee) 9.06; 3. Nathaniel Cripps, KENN, 9.49; 4. Raed Almamouri (Dee) 9.86; 5. Mike O’Driscoll (Bid) 10.26; 6. Jack Harrison (Dee) 10.63; 7. Andrew James (Dee) 10.64; 8. Benjamin Marquis, KENN, 11.10.

Jr. 4×200 Relay—1. Kennebunk-A 1:46.13; 2. Deering-A 1:50.80; 3. Biddeford-A 1:51.50; 4. Westbrook-A 1:53.68.

Jr. High Jump—1. Andrew Ladd, KENN, 6-00.25; 2. Grady Seaward, KENN, 5-00; 3. Sam Emery, KENN, 5-00; 4. Jack Harrison (Dee) 4-10.

Jr. Long Jump—1. Antonio Ciccomancini (Dee) 18-04.50; 2. Dante Lingley (Wes) 17-01.75; 3. Daniel Urling (Bid) 15-11; 4. Andrew James (Dee) 15-04; 5. Jordan Lindsey (Bid) 14-09.25; 6. Wesley Hundley, KENN, 14-07; 7. Mike O’Driscoll (Bid) 14-06; 8. Raed Almamouri (Dee) 14-05; 9. Zach Audet (Bid) 14-00.75. 10, Alex Sim (Dee) 13-07.25. 11, Shawn Small (Bid) 12-11.75. 12, Colin Tipett (Bid) 12-06.50. 13, Tony Oduki (Wes) 12-03.75. 14, Jordan Moreau, KENN, 8-07.25. 15, Hunter Wells, KENN, 8-00.

Jr. Triple Jump—1. Sabri Lomomi (Wes) 33-08; 2. Daniel Urling (Bid) 32-05.75; 3. Galen Carey (Dee) 32-04.50; 4. Abukar Abu (Dee) 32-00; 5. Mike O’Driscoll (Bid) 31-04; 6. Ben Vachon (Dee) 30-11.75; 7. Alfred Romero (Bid) 26-10.50.

Jr. Shot Put—1. Garrett Ross (Bid) 36-03; 2. Owen Goodwin (Bid) 35-08.50; 3. Liam Cooledge (Wes) 35-05.75; 4. Anthony Mariello (Bid) 35-00.25; 5. Garrett Small (Bid) 29-09; 6. Joshua Paquet (Bid) 29-04; 7. Jack Stone (Wes) 29-00.50; 8. Lucas Carrier (Wes) 25-10; 9. Brady Sexton (Bid) 25-08.75. 10, Matt Laflamme (Bid) 24-08. 11, Coley Hatt (Bid) 22-08. 12, Nicholas Woodhouse (Wes) 20-11.25. 13, Brian Perreault (Bid) 20-10.50. 14, Ali Al-Sadoun (Wes) 20-02.50. 15, Gavin Bouthillette (Bid) 19-03.50. 16, Alec Descoteaux (Bid) 18-08.25. 17, Homron Shahid (Wes) 17-05.25. 18, Christian Lafrance (Bid) 16-02.75.

Sr. 55—1. Luc Harrison (Dee) 6.98; 2. Travis Soule (Dee) 6.98; 3. Samacha Sam (Dee) 7.00; 4. Jack Lynch (Dee) 7.04; 5. Derek Smith, KENN, 7.07; 6. Jack DelPrete (Bid) 7.11; 7. Nicholas James (Dee) 7.12; 8. Devin Ezzy (Wes) 7.32; 9. Bupalo Sungubele (Dee) 7.35. 10, Benjamin Lapika (Wes) 7.41. 11, Alexander Ferris, KENN, 7.43. 12, Anthony Baptista, KENN, 7.57. 13, Moayied Awad (Wes) 8.15. 14, Mustafa Najm (Bid) 8.15. 15, Basam Abdulhay (Bid) 8.79. 16, Matt Farley (Bid) 8.91. 17, Caleb Dumas, KENN, 9.42.

Sr. 200—1. Luc Harrison (Dee) 23.80; 2. Travis Soule (Dee) 24.44; 3. Jack DelPrete (Bid) 24.88; 4. Derek Smith, KENN, 25.30; 5. Samacha Sam (Dee) 25.39; 6. Raphael Misigah (Dee) 25.69; 7. Keto Tchiputo (Dee) 25.76; 8. Lucas Richardson, KENN, 26.14; 9. Wenston Dinizio (Dee) 26.80. 10, Anthony Baptista, KENN, 26.83. 11, Bupalo Sungubele (Dee) 27.51. 12, Forrest Robie, KENN, 28.10. 13, Matt Farley (Bid) 32.58. 14, Basam Abdulhay (Bid) 32.84. 15, Caleb Dumas, KENN, 34.95.

Sr. 400—1. Nicholas James (Dee) 53.29; 2. Jack Lynch (Dee) 53.66; 3. Chris Irakoze (Dee) 56.97; 4. Keto Tchiputo (Dee) 59.38; 5. Anthony Baptista, KENN, 59.55; 6. Morteza Reazie (Dee) 1:03.78; 7. Panagiotis Lazos, KENN, 1:04.36; 8. Justin Reid (Dee) 1:07.18; 9. Samuel Garcia (Dee) 1:12.87.

Sr. 800—1. Alec Troxell (Dee) 2:04.16; 2. Gabriel Calandri, KENN, 2:06.30; 3. Nate Kaiser (Bid) 2:10.62; 4. Raymond Huoth (Bid) 2:32.30; 5. Jack Angotti (Bid) 2:41.30.

Sr. 55 Hurdles—1. Chris Irakoze (Dee) 8.39; 2. Scott Spellman (Bid) 8.59; 3. Raymond Huoth (Bid) 9.05; 4. Mohamed Abdurahman (Dee) 9.37; 5. Chris Kombo (Dee) 9.62; 6. Rardy Rarn (Dee) 9.69; 7. Cam Saucier (Bid) 10.43; 8. Edward York, KENN, 10.67.

Sr. High Jump—1. Chris Kombo (Dee) 5-02; 2. Forrest Robie, KENN, 5-00; 3. Kyle Laverriere (Bid) 5-00; 3. Aaron Dutremble (Bid) 5-00.

Sr. Long Jump—1. Scott Spellman (Bid) 18-07.25; 2. Aaron Dutremble (Bid) 16-03.25; 3. Samacha Sam (Dee) 16-02.25; 4. Ethan Berdeja (Dee) 16-01.75; 5. Wenston Dinizio (Dee) 16-00.75; 6. Kyle Laverriere (Bid) 15-10; 7. Rardy Rarn (Dee) 15-01.25; 8. Brice Springer (Bid) 14-06.

Sr. Triple Jump—1. Chris Irakoze (Dee) 37-04.75; 2. Chris Kombo (Dee) 37-00; 3. Aaron Dutremble (Bid) 35-10; 4. Derek Smith, KENN, 33-06; 5. Kyle Laverriere (Bid) 33-03; 6. Brice Springer (Bid) 32-04; 7. Mustafa Najm (Bid) 28-00.75.

Sr. Shot Put—1. Kabala Muka (Dee) 46-02.25; 2. Josh Paisley (Dee) 44-00; 3. Nick Desjardins (Bid) 38-01.25; 4. Jared Pierce (Bid) 38-00; 5. Aryz Terlaje (Dee) 37-10.25; 6. Devin Ezzy (Wes) 36-00.25; 7. Dan Frechette (Bid) 34-03.25; 8. Matt Hanson (Dee) 33-08.50; 9. Kiernan O’Connor (Bid) 33-00.75.

Open 600 Yard—1. Jerry Mixangelo (Dee) 1:25.57; 2. Mohamed Abdurahman (Dee) 1:28.49; 3. Nate Kaiser (Bid) 1:28.81; 4. Lucas Richardson, KENN, 1:31.36; 5. Abdifatah Abdirahman (Dee) 1:38.19.

Open 1 Mile—1. Yahya Nure (Dee) 4:49.25; 2. Jack Pecoraro (Wes) 4:57.50; 3. Sam Mills (Bid) 4:59.57; 4. Charlie Smith, KENN, 5:01.54; 5. Devin Cyr (Wes) 5:07.30; 6. Son Cao (Wes) 5:35.89; 7. Josh Campbell (Bid) 5:55.05; 8. Ahmed Hameed (Dee) 6:05.09.

Open 2 Mile—1. Sam Mills (Bid) 11:08.29; 2. Jack Pecoraro (Wes) 11:34.10; 3. Chris Harmon (Dee) 11:45.46; 4. Hamza Shueib (Dee) 11:47.21; 5. Kyle Bshara (Bid) 11:54.67; 6. Joey Lancia (Dee) 12:01.59.

Open 4×200 Relay—1. Deering-A 1:44.08; 2. Biddeford-A 1:44.69; 3. Kennebunk-A 1:44.82; 4. Westbrook-A 1:47.14.

Open 4×400 Relay—1. Deering-A 3:54.92; 2. Biddeford-A 4:44.78.

Open 4×800 Relay—1. Kennebunk-A 10:14.09; 2. Biddeford-A 10:25.01; 3. Deering-A 10:34.60.

Open Pole Vault—1. Luc Harrison (Dee) 9-03; 2. Jack Lynch (Dee) 9-03.