Archived: SMAA Championships

BOYS' ALPINE SKIING

Feb. 9, 2018

RESULTS

OVERALL

Falmouth/Waynflete 22, Marshwood 73, Kennebunk 85, Gorham 193, Cheverus 264, Windham 282

GIANT SLALOM

Falmouth/Waynflete 22, Marshwood 73, Kennebunk 85, Gorham 193, Cheverus 264, Windham 282

1. AJ Noyes (Fal/W) 1:05.72; 2. Gibson Scott (Fal/W) 1:08.02; 3. Ben Keller (Fal/W) 1:09.29; 4. Nicholas Shapiro (Fal/W) 1:09.47; 5. Benjamin Adey (Fal/W) 1:10.16; 6. Bennett Berg (Dee) 1:10.91; 7. Sean Maguire (Mar) 1:11.00; 8. Nicholas Teguis (Ken) 1:11.94; 9. Tucker Davis (Mar) 1:12.22; 10. Owen White (Fal/W) 1:12.78; 11. Owen Smith (Gor) 1:12.91; 12. Jack Reetz (Ken) 1:13.67; 13. Jack Flynn (Mar) 1:16.50; 14. Jake Doyle (Mar) 1:16.84; 15. Brennan Shiverick (Mar) 1:18.43; 16. Mason Burke (Ken) 1:19.03; 17. Adam Doyon (Mar) 1:20.50; 18. Liam Allen (Che) 1:21.33; 19. Zach Dubinsky (Fal/W) 1:21.68; 20. Burke Cornish (Win) 1:21.82; 21. Abe Thayer (Fal/W) 1:22.37; 22. Jacob Leavitt (Fal/W) 1:24.89; 23. Matt White (Mar) 1:27.95; 24. Jacob Marks (Fal/W) 1:28.02; 25. Samuel Cousins (Gor) 1:28.21.

26. Owen Reetz (Ken) 1:28.37; 27. Jacob Sancoucie (Mar) 1:28.40; 28. John Gurski (Ken) 1:28.83; 29. Jacob Polchies (Gor) 1:28.93; 30. Lucas Brown (Ken) 1:29.06; 31. Nate Nagem (Fal/W) 1:31.08; 32. Marcos Abell (Mar) 1:31.13; 33. Brett Clark (Ken) 1:31.71; 34. Joe Allen (Che) 1:32.38; 35. Jack Lusenhop (Mar) 1:34.30; 36. Derek Kuusela (Gor) 1:34.56; 37. Blair Tweed (Ken) 1:35.19; 38. Sean Scanlon (Che) 1:38.71; 39. James Altham (Ken) 1:39.60; 40. Matt Saabye (Fal/W) 1:39.72; 41. Nolan Irish (Gor) 1:41.08; 42. Matthew Scanlon (Che) 1:41.90; 43. Ben White (Win) 1:42.92; 44. Jack Cunningham (Gor) 1:43.88; 45. Owen Flibbert (Win) 1:45.25; 46. Joshua Giberti (Win) 1:47.81; 47. Nolan McCullough (Gor) 1:49.62; 48. Aubrey Denico (Bonny Eagle) 1:58.92; 49. Nathan Emmons (Ken) 2:09.43; 50. Declan Danzig (Che) 2:22.02.

51. Hayden Jellison (Ken) 3:11.76.

SLALOM

Falmouth/Waynflete 12, Marshwood 34, Kennebunk 46, Gorham 96, Windham 132, Cheverus 136

1. AJ Noyes (Fal/W) 1:42.04; 2. Gibson Scott (Fal/W) 1:51.24; 3. Jack Flynn (Mar) 1:52.72; 4. Nicholas Shapiro (Fal/W) 1:53.70; 5. Ben Keller (Fal/W) 1:54.36; 6. Owen White (Fal/W) 1:56.50; 7. Nicholas Teguis (Ken) 1:57.25; 8. Jack Reetz III (Ken) 2:01.08; 9. Tucker Davis (Mar) 2:03.31; 10. Adam Doyon (Mar) 2:12.85; 11. Owen Smith (Gor) 2:15.61; 12. Brennan Shiverick (Mar) 2:16.89; 13. Jacob Leavitt (Fal/W) 2:17.16; 14. Bennett Berg (Deeing) 2:18.66; 15. Liam Allen (Che) 2:19.73; 16. Hayden Trufant (Ken) 2:20.38; 17. Owen Reetz (Ken) 2:20.53; 18. Mason Burke (Ken) 2:25.76; 19. Burke Cornish (Win) 2:26.64; 20. Jake Doyle (Mar) 2:29.41; 21. Ben White (Win) 2:30.42; 22. Abe Thayer (Fal/W) 2:38.20; 23. Jacob Polchies (Gor) 2:39.70; 24. Jacob Marks (Fal/W) 2:43.44; 25. Samuel Cousins (Gor) 2:49.09.

26. Jacob Sansoucie (Mar) 2:49.43; 27. Nate Nagem (Fal/W) 2:49.58; 28. Matthew White (Mar) 3:00.43; 29. Aidan Berman (Mar) 3:02.94; 30. John Gurski (Ken) 3:12.97; 31. Zach Dubinsky (Fal/W) 3:13.44; 32. Sean Scanlon (Che) 3:13.50; 33. Jack Lusenhop (Mar) 3:13.61; 34. Ryan Castonguay (Massabesic) 3:15.21; 35. Nick Burgess (Ken) 3:16.18; 36. Kevin McDonnell (Ken) 3:16.72; 37. Matthew Scanlon (Che) 3:18.28; 38. Eli Richardson (Ken) 3:18.64; 39. Blair Tweed (Ken) 3:19.06; 40. Brett Clark (Ken) 3:20.16; 41. Jack Cunningham (Gor) 3:22.69; 42. James Altham (Ken) 3:24.86; 43. Tim Burgess (Ken) 3:25.28; 44. Lucas Brown (Ken) 3:29.68; 45. Derek Kuusela (Gor) 3:29.91; 46. Nolan McCullough (Gor) 3:33.97; 47. Robert Sanders (Ken) 3:34.29; 48. Joshua Giberti (Win) 3:39.62; 49. Aubrey Denico (Bonny Eagle) 3:41.25; 50. Nolan Irish (Gor) 3:44.50.

51. Owen Flibbert (Win) 3:46.21; 52. Nathan Emmons (Ken) 3:57.06; 53. Matt Saabye (Fal/W) 4:08.24; 54. Hayden Jellison (Ken) 4:17.41;