SMAA: Cheverus, Falmouth, Noble, Thornton Academy

GIRLS' INDOOR TRACK

Jan. 9, 2018

Noble132
Thornton Academy124
Falmouth81
Cheverus56

RESULTS

Jr. 55—1. Mia Taranko (Tho) 7.84; 2. Kieya Dion (Tho) 8.03; 3. Abbie Ryer, Falmouth, 8.03; 4. Sara Montano (Tho) 8.04; 5. Emma Mclaughlin (Nob) 8.31; 6. Maya MacDonald (Tho) 8.36.

Jr. 200—1. Emma Gallant (Che) 26.44; 2. Victoria Bossong (Che) 26.85; 3. Gabby Carpenter (Nob) 29.55; 4. Julia Ryan (Che) 29.82; 5. Natalie Randall (Nob) 29.91; 6. Maddie Marks, Falmouth, 30.15.

Jr. 400—1. Hailey Boardman (Nob) 1:06.22; 2. Emma Mclaughlin (Nob) 1:06.51; 3. Julia Ryan (Che) 1:08.48; 4. Gabby Carpenter (Nob) 1:09.11; 5. Nellie Ryan, Falmouth, 1:10.14; 6. Riley Pomerleau (Nob) 1:10.85.

Jr. 800—1. Izabella Haagensen (Nob) 2:48.36; 2. Noelle Conlon (Tho) 2:48.81; 3. Samantha Croteau (Nob) 2:56.25; 4. Summer Staples, Falmouth, 3:02.44; 5. Sarah Lawrence (Nob) 3:03.71; 6. Molly McDermott, Falmouth, 3:13.68.

Jr. 55 Hurdles—1. Sara Montano (Tho) 9.56; 2. Emma Mclaughlin (Nob) 9.73; 3. Maddie Marks, Falmouth, 10.17; 4. Tessa Cyr (Nob) 10.25; 5. Grace Jordan (Nob) 10.40; 6. Natalie Randall (Nob) 10.57.

Jr. 4×200 Relay—1. Falmouth-A 1:59.41; 2. Noble-A 2:09.39; 3. Thornton-A 2:13.72.

Jr. High Jump—1. Tessa Cyr (Nob) 4-10; 2. Noelle Conlon (Tho) 4-06; 3. Madison Momenee (Nob) 4-04; 4. Xantia Kansil, Falmouth, 4-02.

Jr. Long Jump—1. Emma Gallant (Che) 15-03; 2. Kieya Dion (Tho) 15-00.75; 3. Victoria Bossong (Che) 14-07.25; 4. Sophie Schuele (Che) 14-04.25; 5. Abbie Ryer, Falmouth, 13-01.25; 6. Eliza Delano (Tho) 13-00.50.

Jr. Triple Jump—1. Sophie Schuele (Che) 30-06; 2. Abbie Ryer, Falmouth, 27-11.25; 3. Izabella Haagensen (Nob) 27-11; 4. Natalie Randall (Nob) 27-07.25; 5. Madison Momenee (Nob) 27-02.75; 6. Nellie Ryan, Falmouth, 26-00.25.

Jr. Shot Put—1. Sara Montano (Tho) 30-01; 2. Idalis Baez (Tho) 28-01.75; 3. Mckenzie Hardy (Nob) 27-02.25; 4. Libby Hayden (Nob) 26-05.50; 5. Farah Lino (Nob) 22-03; 6. Calista Serfes (Tho) 21-09.

Sr. 55—1. Sabria Merrifield (Tho) 7.80; 2. Nina Tasker (Nob) 7.83; 3. Caitlyn Camelio, Falmouth, 7.85; 4. Emma White (Che) 8.03; 5. Evelyn Hanley (Che) 8.12; 6. Arianna True (Tho) 8.16.

Sr. 200—1. Sophie Marcotte, Falmouth, 27.48; 2. Caitlyn Camelio, Falmouth, 28.13; 3. Emma White (Che) 28.54; 4. Katie-Marie Roy (Tho) 28.96; 5. Sabria Merrifield (Tho) 29.01; 6. Aspen Dyer (Nob) 29.65.

Sr. 400—1. Morgan Griffin (Nob) 1:04.56; 2. Katie-Marie Roy (Tho) 1:04.63; 3. Brianna Anctil (Nob) 1:12.10; 4. Tayler Arsenault (Nob) 1:17.66.

Sr. 800—1. Malaika Pasch, Falmouth, 2:26.17; 2. Annie Duong (Tho) 2:42.23; 3. Katherine Dowling (Tho) 2:45.10; 4. Isabella Booth (Che) 2:50.54; 5. Ashley Turner (Che) 3:00.37; 6. Indigo Simms (Nob) 3:16.72.

Sr. 55 Hurdles—1. Nina Tasker (Nob) 9.31; 2. Allie Gross (Tho) 9.96; 3. Sydney Williams, Falmouth, 10.47; 4. Mary-Kate Earley (Che) 10.55; 5. Jodi Trott (Nob) 11.41; 6. Josephine Stucker, Falmouth, 11.86.

Sr. High Jump—1. Emma White (Che) 4-10; 2. Allie Gross (Tho) 4-10; 3. Danielle Casavant, Falmouth, 4-10; 4. Ellie Rudnick, Falmouth, 4-04; 5. Sarah Mayrose (Nob) 4-02.

Sr. Long Jump—1. Sophie Marcotte, Falmouth, 16-05.25; 2. Arianna True (Tho) 14-08.75; 3. Nina Tasker (Nob) 14-08.50; 4. Danielle Casavant, Falmouth, 14-03; 5. Sophia Merrifield (Tho) 13-10; 6. Jennifier Chau (Tho) 13-09.25.

Sr. Triple Jump—1. Noelle Boudreau (Tho) 31-09.25; 2. Sophie Marcotte, Falmouth, 31-00.75; 3. Emma Cianchette (Tho) 31-00; 4. Arianna True (Tho) 30-10.50; 5. Delaney Prejean (Tho) 29-05; 6. Jennifier Chau (Tho) 29-04.50.

Sr. Shot Put—1. Taelor Hardy (Nob) 31-02.75; 2. Aspen Dyer (Nob) 31-00; 3. Noelle Michaud (Tho) 29-09.25; 4. Alex Sinclair (Tho) 28-03.75; 5. Piper Wetherby (Nob) 27-08; 6. Taylor Brochu (Nob) 27-01.

Open 600 Yard—1. Annie Duong (Tho) 1:36.22; 2. Hailey Boardman (Nob) 1:37.80; 3. Gabby Carpenter (Nob) 1:38.42; 4. Bryanna Saucier (Nob) 1:47.07; 5. Samantha Croteau (Nob) 1:47.08; 6. Shruti Joshi, Falmouth, 1:51.13.

Open 1 Mile—1. Jackie McEvoy (Nob) 6:11.50; 2. Mackenzie Turner (Che) 6:12.80; 3. Ashley Turner (Che) 6:16.00; 4. Kaily Rich (Nob) 6:30.00; 5. Molly McDermott, Falmouth, 6:43.20; 6. Delaney Wimert, Falmouth, 6:57.40.

Open 2 Mile—1. Malaika Pasch, Falmouth, 11:42.17; 2. Renee Dostol (Tho) 13:16.52; 3. Ellie Judice (Tho) 16:03.66.

Open 4×200 Relay—1. Noble-A 1:56.47; 2. Thornton-A 1:58.72.

Open 4×400 Relay—1. Noble-A 4:26.51; 2. Thornton-A 4:42.09; 3. Falmouth-A 5:00.83.

Open 4×800 Relay—1. Noble-A 11:24.49; 2. Thornton-A 12:06.55; 3. Falmouth-A 12:53.66.

Open Pole Vault—1. Chelsea Zhao, Falmouth, 8-06; 2. Katie-Marie Roy (Tho) 8-00; 3. Andrea Coyne, Falmouth, 8-00; 4. Maria Seneres (Tho) 7-06; 5. Rachel Schofield (Tho) 7-06; 6. Pheobe Slovonsky (Nob) 7-06.