SMAA: Cheverus, Falmouth, Noble, Thornton Academy

BOYS' INDOOR TRACK

Jan. 9, 2018

Noble122
Thornton Academy116
Falmouth102
Cheverus52

RESULTS

Jr. 55—1. Isaac Ofielu (Tho) 6.96; 2. Owen Podolec (Nob) 7.08; 3. Quaid Guarino, Falmouth, 7.31; 4. Ben Holmes (Nob) 7.34; 5. Sam Caito (Tho) 7.47; 6. Parker Redlon (Tho) 7.53.

Jr. 200—1. Isaac Ofielu (Tho) 24.85; 2. Adrian Friedman, Falmouth, 25.12; 3. Quaid Guarino, Falmouth, 25.34; 4. Joe Macaluso (Che) 26.28; 5. Ben Holmes (Nob) 26.49; 6. Cole Fairfield, Falmouth, 26.55.

Jr. 400—1. Alvaro Fuentes, Falmouth, 54.37; 2. Owen Podolec (Nob) 58.38; 3. Parker Redlon (Tho) 58.54; 4. Joe Macaluso (Che) 58.74; 5. Michael Smoluk, Falmouth, 59.22; 6. Matt Gorman (Nob) 59.49.

Jr. 800—1. Dawson Desrosiers (Tho) 2:08.19; 2. Tyler Shettler (Nob) 2:16.15; 3. Liam Doherty (Che) 2:25.37; 4. Jaden Greenlaw (Tho) 2:33.13; 5. Chris Hoffman (Che) 2:37.47; 6. Tanner Fecteau (Nob) 2:39.97.

Jr. 55 Hurdles—1. Jakub Jastrzebski (Che) 9.32; 2. Joe Macaluso (Che) 9.80; 3. Matt Gorman (Nob) 10.30; 4. Tanner Fecteau (Nob) 10.56; 5. Alvaro Fuentes, Falmouth, 11.05.

Jr. 4×200 Relay—1. Falmouth-A 1:40.93; 2. Noble-A 1:46.31; 3. Thornton-A 1:48.62.

Jr. High Jump—1. Matt Gorman (Nob) 5-06; 2. Tyler Shettler (Nob) 5-04; 3. CJ Nicely (Nob) 5-02; 4. Alvaro Fuentes, Falmouth, 5-02; 5. Isaac Ofielu (Tho) 5-02; 6. Adrian Friedman, Falmouth, 5-00.

Jr. Long Jump—1. Adrian Friedman, Falmouth, 16-11.25; 2. CJ Nicely (Nob) 16-09.25; 3. Owen Podolec (Nob) 16-06; 4. Nathan Cook (Che) 16-05.50; 5. Cole Fairfield, Falmouth, 15-00.75; 6. Matthew Sarapas (Che) 14-06.75.

Jr. Triple Jump—1. Parker Redlon (Tho) 34-03; 2. Nathan Cook (Che) 34-00; 3. CJ Nicely (Nob) 33-11.50; 4. Matthew Gould (Nob) 29-06.50; 5. Jakub Jastrzebski (Che) 29-01.50; 6. Patrick Mustapha (Nob) 26-11.

Jr. Shot Put—1. Giovanni Fornaro (Che) 44-00.75; 2. Joshua Bradford, Falmouth, 39-03.75; 3. Matthew Sarapas (Che) 36-00.50; 4. Camden Price (Nob) 31-01; 5. Mingzhi Xu (Tho) 28-09.25; 6. Seaton Clark (Nob) 26-07.

Sr. 55—1. Matt Chambers (Nob) 6.76; 2. Michael Underwood (Tho) 6.97; 3. Ethan Johnson (Che) 7.11; 4. Longhao Chen (Tho) 7.13; 5. Seamus O’Brien, Falmouth, 7.13; 6. Tim Howard (Nob) 7.15.

Sr. 200—1. Kyle Bouchard, Falmouth, 24.57; 2. Ethan Johnson (Che) 25.03; 3. Paul Lussier (Che) 25.22; 4. Coby Johnson (Nob) 25.31; 5. Ethan Ali, Falmouth, 25.35; 6. Tim Howard (Nob) 25.53.

Sr. 400—1. Michael Underwood (Tho) 54.16; 2. Matt Chambers (Nob) 55.95; 3. Aidan Cerjanec, Falmouth, 56.22; 4. Aydin Fitchett (Nob) 56.64; 5. Adrian Croom (Nob) 1:01.04; 6. Ethan Demoura (Nob) 1:01.47.

Sr. 800—1. John Auer, Falmouth, 2:08.90; 2. Owen Hey (Tho) 2:17.42; 3. Charlie Henning, Falmouth, 2:19.51; 4. Anthony Tucker (Nob) 2:21.38; 5. Dennis Kalloor (Che) 2:37.32; 6. Dawson Buchanan (Tho) 2:37.49.

Sr. 55 Hurdles—1. Travis Snyder (Tho) 8.25; 2. Michael Hintermeister (Nob) 10.16; 3. Ryan Mustapha (Nob) 11.43.

Sr. High Jump—1. Matt Chambers (Nob) 5-06; 2. Tim Howard (Nob) 5-02; 3. Dain Trafton, Falmouth, 5-00.

Sr. Long Jump—1. Longhao Chen (Tho) 18-05; 2. Paul Lussier (Che) 18-04.25; 3. Aydin Fitchett (Nob) 17-10.50; 4. David Horne, Falmouth, 17-10; 5. Seamus O’Brien, Falmouth, 16-06; 6. Yuejun Zhou (Tho) 16-03.25.

Sr. Triple Jump—1. Travis Snyder (Tho) 39-01; 2. Aydin Fitchett (Nob) 38-03.25; 3. Longhao Chen (Tho) 36-10.25; 4. Eric Griffin (Nob) 34-07; 5. Yuejun Zhou (Tho) 33-11; 6. Devlin Foley (Nob) 30-01.

Sr. Shot Put—1. Jason Montano (Tho) 51-02.25; 2. Thomas Palmer (Tho) 44-07.50; 3. Cam Wilson (Nob) 40-00.25; 4. Matthew Anderson (Nob) 36-00; 5. Ryan Mustapha (Nob) 30-08.75; 6. Max Allen (Nob) 29-09.25.

Open 600 Yard—1. Tyler Shettler (Nob) 1:24.74; 2. Reilly Tucker, Falmouth, 1:31.55; 3. Chris Hoffman (Che) 1:33.31; 4. Ryle Demoura (Nob) 1:33.74; 5. Jingqi Tu (Tho) 1:38.03; 6. Eirik Nohr, Falmouth, 1:38.50.

Open 1 Mile—1. John Auer, Falmouth, 4:33.96; 2. Landon Heidrich (Tho) 4:42.36; 3. Ben Greene, Falmouth, 4:56.16; 4. Charlie Henning, Falmouth, 4:56.69; 5. Caleb Holt-Fitzgerald (Nob) 5:19.12; 6. Michael Hintermeister (Nob) 5:26.18.

Open 2 Mile—1. Conner Piers, Falmouth, 10:29.16; 2. Jackson Pierce (Tho) 10:45.40; 3. Benjamin Potter, Falmouth, 10:54.43; 4. Peyton Townsend (Tho) 10:56.48; 5. Alex Kinley, Falmouth, 11:07.63; 6. Jared Troubh, Falmouth, 11:08.36.

Open 4×200 Relay—1. Noble-A 1:40.13; 2. Falmouth-A 1:40.92; 3. Thornton-A 1:42.27.

Open 4×400 Relay—1. Thornton-A 3:54.32; 2. Falmouth-A 4:03.44; 3. Noble-A 4:04.25.

Open 4×800 Relay—1. Falmouth-A 10:07.06; 2. Noble-A 11:02.81.

Open Pole Vault—1. Travis Snyder (Tho) 14-00; 2. Grant Dow (Tho) 11-00; 3. Lucas Judice (Tho) 9-00; 4. Thomas Palmer (Tho) 8-06; 5. Coby Johnson (Nob) 8-06; 6. Aidan Collette (Tho) 7-00.