Archived: SMAA: Gorham, Portland, Marshwood at Thornton

BOYS' OUTDOOR TRACK

May. 8, 2018

Thornton Academyna
Marshwoodna
Portlandna
Gorhamna

RESULTS

100 Meter Dash—1. Dadiego (TA) 11.86; 2. Ofielu (TA) 12.02; 3. Gowen (G) 12.05; 4. Elowich (P) 12.10; 5. Rollins (G) 12.35; 6. Springer (M) 12.41.

200 Meter Dash—1. Dadiego (TA) 23.84; 2. Elowich (P) 24.09; 3. Gowen (G) 24.47; 4. Rollins (G) 24.84; 5. Snyder (TA) 24.89; 6. Kaluta (P) 25.32.

400 Meter Dash—1. Ofielu (TA) 54.91; 2. Hey (TA) 55.02; 3. Heiman (TA) 57.00; 4. Fitt (M) 57.02; 5. Gorham (P) 59.30; 6. Menjivar-Riveers (P) 1:00.27.

800 Meter Run—1. Heidrich (TA) 2:02.22; 2. Desrosiers (TA) 2:05.19; 3. Rossignol (G) 2:05.80; 4. Lillis (M) 2:08.86; 5. Harrington (P) 2:23.06; 6. Cronin (M) 2:25.05.

1600 Meter Run—1. Chase (G) 4:42.70; 2. Harrington (P) 4:55.19; 3. Pierce (TA) 4:58.49; 4. Brewster (P) 5:10.15; 5. Connell (M) 5:17.23; 6. Dana (P) 5:24.89.

3200 Meter Run—1. Chase (G) 10:15.89; 2. Townsend (TA) 11:01.80; 3. Judice (TA) 12:13.90.

110 Meter Hurdles—1. Snyder (TA) 16.05; 2. Palmer (TA) 17.45; 3. Brinegar (G) 20.46; 4. Zeleke (G) 21.54; 5. Rosario (G) 22.02; 6. Osborn (G) 22.43.

300 Meter Hurdles—1. Brinegar (G) 50.47; 2. Osborn (G) 55.91.

400 Meter Relay—1. Gorham 46.72; 2. Portland 47.06; 3. Marshwood 48.03; 4. Thornton Academy 48.24; 5. Portland ‘B’ 51.03; 6. Gorham ‘B’ 51.28.

1600 Meter Relay—1. Gorham 3:41.53; 2. Thornton Academy 3:49.17; 3. Marshwood 4:02.22; 4. Marshwood 4:11.05.

3200 Meter Relay—1. Gorham 9:57.89; 2. Marshwood 10:59.67.

High Jump—1. Chapman (TA) 5-08; 2. Gendron (G) 5-08; 3. Dion (M) 5-02; 4. Kovalcin (M) 5-02; 5. Smith (G) 5-02; 5. Rossignol (G) 5-02.

Pole Vault—1. Snyder (TA) 14-00; 2. Catoggio (G) 11-06; 3. Judice (TA) 10-00; 4. Hughes-Shiverick (M) 9-00; 5. Sansoucie (M) 8-06; 6. Yager (M) 8-00.

Long Jump—1. Snyder (TA) 19-00; 2. Higgins (G) 18-00.50; 3. Dove (M) 17-08.50; 4. Farr (G) 16-11.50; 5. Ahmida (TA) 16-08.50; 6. McCarthy (M) 16-08.25.

Triple Jump—1. Higgins (G) 38-10.50; 2. Redlon (TA) 37-06; 3. McCarthy (M) 37-03.25; 4. Roussel (G) 37-02; 5. Chapman (TA) 36-11.50; 6. Zhou (TA) 36-10.

Shot Put—1. Montano (TA) 57-10; 2. Nicolai (P) 55-02; 3. Palmer (TA) 42-05; 4. Keene (M) 36-04; 5. Stout (G) 33-06; 6. Tims (G) 33-00.

Discus Throw—1. Montano (TA) 156-10; 2. Nicolai (P) 147-05; 3. Springer (M) 106-06; 4. Palmer (TA) 103-09; 5. Keene (M) 97-11; 6. Lawrence (M) 91-00.

Javelin Throw—1. Gikas (TA) 145-02; 2. Palmer (TA) 143-09; 3. Catoggio (G) 122-10; 4. Ahmida (TA) 122-10; 5. Springer (M) 119-08; 6. Dupuis (TA) 110-04.

1600 Meter Race Walk—1. Lamont (G) 7:49.49; 2. Judice (TA) 8:51.88; 3. Kovalcin (M) 10:27.59; 4. Desmond (G) 11:08.32; 5. Guillerault (TA) 12:18.32.