SMAA: Scarborough, Falmouth, Kennebunk at Windham

BOYS' OUTDOOR TRACK

May. 8, 2018

Scarborough119
Falmouth68
Westbrook56
Windham46

RESULTS

100 Meter Dash—1. Hatch (S) 11.17; 2. Shields (K) 11.37; 3. Bouchard (F) 11.42; 4. Budroe (W) 11.58; 5. Abbotoni (W) 11.67; 6. Ali (F) 11.69.

200 Meter Dash—1. Flaker (S) 22.23; 2. Shields (K) 23.14; 3. Hatch (S) 23.20; 4. Budroe (W) 23.97; 5. Ali (F) 24.03; 6. Friedman (F) 24.33.

400 Meter Dash—1. Cooke (F) 52.71; 2. Bouchard (F) 53.61; 3. Kelley (F) 55.01; 4. Abbotoni (W) 55.04; 5. Cerjanec (F) 55.52; 6. O’Shea (S) 55.83.

800 Meter Run—1. Drapeau (S) 2:06.01; 2. Eickmann (K) 2:07.10; 3. Rosborough (W) 2:09.34; 4. Goff (S) 2:10.35; 5. Hayes (S) 2:10.98; 6. Piper (S) 2:13.17.

1600 Meter Run—1. Auer (F) 4:33.03; 2. Coffin (S) 4:38.99; 3. Calandri (K) 4:39.65; 4. LoSacco (S) 4:47.43; 5. Rosborough (W) 4:48.00; 6. Henning (F) 4:56.52.

3200 Meter Run—1. Piers (F) 10:15.60; 2. Osborne (S) 10:32.09; 3. Farino (S) 10:33.52; 4. Coffin (S) 10:34.68; 5. Erickson-Harris (K) 10:34.80; 6. Igani (F) 10:38.33.

110 Meter Hurdles—1. Flaker (S) 15.34; 2. Clavette (S) 16.15; 3. Austin (S) 16.52; 4. Lydick (F) 17.22; 5. Chen (S) 19.05; 6. York (K) 19.59.

300 Meter Hurdles—1. Flaker (S) 40.22; 2. Lydick (F) 44.75; 3. Salom (W) 45.17; 4. Austin (S) 45.98; 5. Ferris (K) 46.81; 6. Ladd (K) 46.81.

400 Meter Relay—1. Windham 46.53; 2. Falmouth 48.26; 3. Scarborough 48.49; 4. Kennebunk 50.43.

1600 Meter Relay—1. Scarborough 3:42.18; 2. Falmouth 3:42.58; 3. Kennebunk 4:06.71.

3200 Meter Relay—1. Kennebunk 9:58.36; 2. Falmouth 10:39.08; 3. Windham 10:40.96.

High Jump—1. Clavette (S) 6-02; 2. Ladd (K) 6-00; 3. Cooke (F) 5-10; 4. Austin (S) 5-04; 5. Seaward (K) 5-02; 6. Friedman (F) 5-02.

Pole Vault—1. Gardner (S) 12-00; 2. Gott (S) 10-00; 3. Morgan (S) 9-00; 4. Peelen (F) 8-00; 5. Ward (K) 7-06; 5. Robbie-Johnston (K) 7-06.

Long Jump—1. Hatch (S) 21-07.50; 2. Shields (K) 20-05.50; 3. Horne (F) 19-11.75; 4. Budroe (W) 19-03.75; 5. Abbotoni (W) 19-02.50; 6. Andrews (K) 18-09.

Triple Jump—1. Clavette (S) 41-08.50; 2. Cole (W) 38-01; 3. Austin (S) 36-03; 4. Dye (F) 33-11.25; 5. Harris (W) 32-10.75; 6. Steindl (F) 32-09.25.

Shot Put—1. Schatzabel (K) 43-02.50; 2. Mars (S) 42-06.50; 3. Oliver (S) 41-01; 4. Bradford (F) 39-10; 5. Brackett (W) 37-02.25; 6. Saunders (K) 36-10.

Discus Throw—1. Peelen (F) 118-11; 2. Wert (W) 111-02; 3. Mars (S) 106-09; 4. Bradford (F) 103-07; 5. Schatzabel (K) 101-08; 6. Saunders (K) 96-07.

Javelin Throw—1. Ferris (K) 135-03; 2. Deniso (S) 123-07.25; 3. Sabasteanski (W) 116-01; 4. Schatzabel (K) 113-10; 5. Wilkins (W) 110-00.50; 6. Saunders (K) 107-08.50.

1600 Meter Race Walk—1. Robie (K) 10:28.73; 2. Piechowski (W) 10:48.32; 3. Candelmo (W) 10:52.37.