SMAA: Thornton, Scarborough, Biddeford, Westbrook

GIRLS' OUTDOOR TRACK

May. 14, 2018

Thornton Academy136
Scarborough92.5
Biddeford31.5
Westbrook15

RESULTS

100 Meter Dash—1. Merrifield (TA) 13.25; 2. Panagakos (S) 13.27; 3. Taranko (TA) 13.40; 4. Dutil (B) 13.98; 5. Drapeau (S) 14.05; 6. Pettingill (S) 14.13.
200 Meter Dash—1. Drapeau (S) 28.87; 2. Tiah (B) 29.62; 3. Batoosingh (S) 29.65; 4. Dutil (B) 29.88; 5. Winslow (S) 30.20; 6. Peterson (S) 30.68.
400 Meter Dash—1. Roy (TA) 1:01.56; 2. Panagakos (S) 1:04.34; 3. Peterson (S) 1:05.12; 4. Katanga (B) 1:09.01; 5. Drapeau (S) 1:10.59; 6. Donovan (TA) 1:15.32.
800 Meter Run—1. Duong (TA) 2:29.66; 2. Sholl (S) 2:33.21; 3. Pettingill (S) 2:40.87; 4. Saraceno (S) 2:46.56; 5. Sweet (W) 2:50.25; 6. Gagnon (B) 2:51.00.
1600 Meter Run—1. Sholl (S) 5:23.05; 2. Wood (S) 6:03.21; 3. Dostol (TA) 6:04.48; 4. Dowling (TA) 6:10.54; 5. Rivard (B) 6:16.11; 6. Amann (S) 6:28.90.
3200 Meter Run—1. Wood (S) 13:39.42; 2. Cook (S) 14:51.27; 3. Judice (TA) 15:31.85.
100 Meter Hurdles—1. Labbe (S) 15.75; 2. Bedard (TA) 18.00; 3. Montano (TA) 18.11; 4. Goff (B) 18.25; 5. Snyder (TA) 20.80.
300 Meter Hurdles—1. Labbe (S) 47.90; 2. Bedard (TA) 49.00; 3. Gross (TA) 51.13; 4. Goff (B) 54.20; 5. Conlon (TA) 55.94; 6. Podgurski (TA) 58.54.
400 Meter Relay—1. Thornton Academy 53.36.
1600 Meter Relay—1. Scarborough 4:25.80; 2. Thornton Academy 4:36.46; 3. Westbrook 5:06.46; 4. Scarborough 5:07.32.
3200 Meter Relay—1. Westbrook 12:09.76; 2. Biddeford 12:53.41.
High Jump—1. Bayak (W) 5-08; 2. Gross (TA) 5-02; 3. Robertson (B) 4-10; 4. Whitmore (B) 4-06; 4. Gardner (S) 4-06; 6. Kellum (TA) 4-04; 6. Conlon (TA) 4-04.
Pole Vault—1. Roy (TA) 10-00; 2. Gardner (S) 9-06; 3. Snyder (TA) 9-06; 4. Schofield (TA) 8-06; 5. Robertson (B) 8-06; 6. Seneres (TA) 8-00.
Long Jump—1. Taranko (TA) 17-00.50; 2. Chau (TA) 15-01.75; 3. Toshaach (TA) 15-01; 4. True (TA) 15-00.50; 5. Dion (TA) 14-09.25; 6. Toshach (TA) 14-02.
Triple Jump—1. Taranko (TA) 34-06.25; 2. Boudreau (TA) 33-00; 3. Dion (TA) 32-05.75; 4. Chau (TA) 32-02.25; 5. Robertson (B) 31-02.50; 6. Toshaach (TA) 31-00.
Shot Put—1. Boudreau (TA) 30-06; 2. Boudreau (TA) 30-00.25; 3. Scott (TA) 29-11; 4. Brown (B) 27-06; 5. Atwater (TA) 26-11.75; 6. Nason (TA) 26-03.
Discus Throw—1. Boudreau (TA) 107-00; 2. Scott (TA) 98-07; 3. Michaud (TA) 94-06; 4. Boudreau (TA) 87-11; 5. Sapiel (TA) 87-06; 6. Brown (B) 80-11.
Javelin Throw—1. Dickman (S) 97-03; 2. Horner (S) 89-03; 3. Pomerleau (TA) 88-09; 4. Boudreau (TA) 87-02; 5. Gardner (S) 82-10; 6. Michaud (TA) 82-06.
1600 Meter Race Walk—1. Pike (S) 9:33.86; 2. Mills (B) 12:44.86.