Archived: South Southwesterns

BOYS' SWIMMING

Feb. 9, 2018

Yarmouth213
Portland203
Thornton Academy196
Kennebunk169
Windham128
Massabesic104
Sanford100
Biddeford86
Gorham73
Waynflete45
Bonny Eagle23
Freeport9
St. Dominic4

RESULTS

Boys’ swimming: Yarmouth captures South Southwestern title for first time

200 MR—1. Portland (Will Couture, Reed Foehl, Josh Ying, Max Orchow), 1:44.97; 2. Yarmouth (William Lenardson, Benjamin Cox-Faxon, Charles Keefe, Zachary Mogul-Campbell), 1:50.99; 3. Sanford (Cameron Jourdain, Joshua Webber, Marcus Gould, Abraham Phillips), 1:56.30; 4. Windham (Evan Desmond, Michael Ryan, Simon Gabaree, Dominic Agneta), 1:57.09; 5. Massabesic (Andres Vargas, Quinn Judkins, Tyler Nostrom, Van Joel Tassell), 2:00.70; 6. Kennebunk (Jonathan Brooks, Colby Ellis, Laszlo Toth, Perran Trentalange), 2:07.20; 7. Thornton Academy (Michael Perreault, Carl Pellerin, Andrew Cote, Pavel Sherstyuk), 2:09.25; 8. Gorham (Cody Smith, Nate Smith, Max Harvey, Luke Adams), 2:11.19; 9. Waynflete (Sebastian Shames, David Ma, Blake Bondellio, Ben Stone), J2:24.48; 10. Bonny Eagle (Elijah Sleeper, Shane Patterson, Gabe Stokes, Duy Le), J2:29.15; 11. St Dominic (Connor Emmons, Gage Smith, Andy Dolci, Alex Cote), J2:38.62; 12. Yarmouth (John Jordan, Tobias Burgmaier, Emerson Pardales, Tommaso Fiandaca), J2:11.52; 13. Sanford  (Dines Dideriksen, Aaron Signore, Cameron Cote, Nate Martineau), J2:15.49; 14. Kennebunk (Alex Miale, Connor Ellis, Evan Smith, Gabe Ramundo), J2:23.89.

200 Free—1. Jason Albaum (Ken) 1:53.92; 2. Aidan Donovan (Bid) 2:00.09; 3. Joe Vail (Tho) 2:00.60; 4. Zach Matthews (Ken) 2:03.30; 5. Benjamin Cox-Faxon (Yar) 2:05.67; 6. Max Orchow (Por) 2:06.41; 7. Trevor Tucker (Por) 2:06.71; 8. Dylan Palmer (Win) 2:07.17; 9. Griffin Black (Win) 2:19.70; 10. Max Harvey (Gor) 2:22.48; 11. Alex Miale (Ken) 2:27.44; 12. Odeh Rizkallah (Yar) 2:34.68; 13. Michael Perreault (Tho) 2:36.51; 14. Dylan Charlton (Mas) 2:40.05; 15. Andy Dolci (SD) 2:42.72; 16. Pavel Sherstyuk (Tho) 2:50.94; 17. Elijah Sleeper (BE) 2:54.08; 18. Brady Green (Sanford) 2:55.93; 19. Niraj Patel (Sanford) 3:11.74; 20. TJ Kirk (Gor) 3:40.67.

200 IM—1. Eli Steward (Tho) 2:07.54; 2. Reed Foehl (Por) 2:15.80; 3. Tobias Macedo (Ken) 2:17.43; 4. Conor Wolff (Yar) 2:23.62; 5. Nick Merry (Mas) 2:25.27; 6. Michael Ryan (Win) 2:32.11; 7. Charles Keefe (Yar) 2:32.55; 8. Joshua Webber (Sanford) 2:32.99; 9. Andrew Cote (Tho) 2:34.04; 10. Sam Prichard (Gor) 2:34.58; 11. Laszlo Toth (Ken) 2:39.72.

50 free—1. Josh Ying (Por) 23.05; 2. Zachary Mogul-Campbell (Yar) 24.11; 3. Abraham Phillips (Sanford) 24.75; 4. Felix Machacek (Tho) 24.84; 5. Marcus Gould (Sanford) 24.96; 6. Dominic Agneta (Win) 25.09; 7. Colin LeBihan (Way) 25.58; 8. Carl Pellerin (Tho) 26.27; 9. Patrick Bishop (Gor) 26.30; 10. Salim Habibzai (BE) 26.47; 11. Josiah Sleeper (BE) 26.53; 12. Nathan Plummer (Win) 26.55; 13. Jack Smith (Bid) 26.67; 14. George McCosh (Yar) 27.03; 15. Jamie Louko (Win) 27.46; 16. Nick Albaum (Ken) 28.00; 17. Damien Haynes (Bid) 28.44; 18. Perran Trentalange (Ken) 28.58; 19. Conner Robles (Mas) 28.71; 20. Daniel Morrison (Sanford) 28.75; 21. Josh Erickson-Harris (Ken) 28.90; 22. Caio Cabral-Barbosa (Por) 29.10; 23. Hal Clews (Por) 29.88; 24. Nevin Libby (Gor) 30.00; 25. Lucas Howard (Win) 30.36; 26. Duy Le (BE) 31.53; 27. Michael Krah (Yar) 32.70; 28. Ethan Paquet (Bid) 32.96; 29. Van Tassell, Jeremiah (Mas) 33.52; 30. Gage Smith (SD) 33.72; 31. Alex Cote (SD) 34.11; 32. Ben Stone (Way) 35.28; 33. Brydon Walker (Gor) 36.17; 34. Ben Nugent (Mas) 41.54.

1M diving—1. Sean Whynot (Yar) 315.85; 2. Aiden Ward (Ken) 299.30; 3. Quinn Judkins (Mas) 203.45; 4. Van Tassell, Joel (Mas) 195.75.

100 Fly—1. Will Couture (Por) 53.53; 2. Eli Steward (Tho) 53.96; 3. Jason Albaum (Ken) 55.29; 4. Lucas Girard (Bid) 1:00.57; 5. Charles Keefe (Yar) 1:04.96; 6. Marcus Gould (Sanford) 1:05.42; 7. Tyler Nostrom (Mas) 1:08.52; 8. Wesley Pratt (Yar) 1:09.56; 9. Simon Gabaree (Win) 1:10.92; 10. Benu Mortiz-Jones (Por) 1:11.02; 11. Max Harvey (Gor) 1:13.74; 12. Laszlo Toth (Ken) 1:14.49; 13. Emerson Pardales (Yar) 1:15.76; 14. Blake Bondellio (Way) 1:21.06; 15. Cameron Cote (Sanford) 1:24.19.

100 Free—1. Josh Ying (Por) 51.82; 2. Joshua Roberts (Tho) 52.52; 3. Zachary Mogul-Campbell (Yar) 54.94; 4. Abraham Phillips (Sanford) 54.99; 5. William Lenardson (Yar) 56.09; 6. Babou Gatete (Gor) 56.65; 7. Dominic Agneta (Win) 56.80; 8. Patrick Bishop (Gor) 57.50; 9. Nathan Plummer (Win) 58.70; 10. Michael Ryan (Win) 59.38; 11. Brogan, Jeremy, FRE-ME, 59.95; 12. Jack Smith (Bid) 1:00.35; 13. Robin Gorham (Ken) 1:01.40; 14. Andres Vargas (Mas) 1:01.47; 15. Nick Albaum (Ken) 1:03.27; 16. Damien Haynes (Bid) 1:05.32; 17. Joseph Thompson (Ken) 1:05.59; 18. Caio Cabral-Barbosa (Por) 1:05.66; 19. Sebastian Shames (Way) 1:09.68; 20. Hal Clews (Por) 1:10.25; 21. Brady Green (Sanford) 1:11.66; 22. Andy Dolci (SD) 1:16.70; 23. Van Tassell, Jeremiah (Mas) 1:17.11; 24. Shane Patterson (BE) 1:18.63; 25. Connor Emmons (SD) 1:19.68; 26. Alex Cote (SD) 1:21.47; 27. Ben Nugent (Mas) 1:36.68; 28. TJ Kirk (Gor) 1:43.70.

500 Free—1. Nolan Eisenhaur (Tho) 5:24.04; 2. Zach Matthews (Ken) 5:42.44; 3. Evan Desmond (Win) 5:48.89; 4. Max Orchow (Por) 5:49.56; 5. Trevor Tucker (Por) 5:55.50; 6. Dylan Palmer (Win) 5:56.86; 7. Conor Wolff (Yar) 5:58.59; 8. Nathaniel Henninger (Yar) 6:00.17; 9. Andrew Cote (Tho) 6:16.26; 10. Jonathan Brooks (Ken) 6:19.70; 11. Colby Ellis (Ken) 6:21.12; 12. Gabe Stokes (BE) 6:50.29; 13. Adam Lenardson (Yar) 6:54.51; 14. Dylan Charlton (Mas) 7:28.41; 15. Niraj Patel (Sanford) 8:57.83.

200 FR—1. Thornton Academy (Joe Vail, Carl Pellerin, Nolan Eisenhaur, Felix Machacek), 1:37.62; 2. Kennebunk (Tobias Macedo, Josh Erickson-Harris, Zach Matthews, Jason Albaum), 1:39.16; 3. Biddeford (Aidan Donovan, Brett Lewis, Lucas Girard, Liam Donovan), 1:39.25; 4. Massabesic (Nick Merry, Conner Robles, Tyler Nostrom, Van Joel Tassell), 1:44.83; 5. Yarmouth (Emerson Pardales, Wesley Pratt, John Jordan, George McCosh), 1:47.12; 6. Waynflete (David Ma, Blake Bondellio, Shuhao Liu, Colin LeBihan), 1:47.86; 7. Gorham (Babou Gatete, Cody Smith, Sam Prichard, Patrick Bishop), 1:48.35; 8. Sanford (Tim Leigh, Silas Noble, Daniel Morrison, Cameron Jourdain), 1:51.42; 9. Windham (Nathan Plummer, Jamie Louko, Sebastian Anghel, Griffin Black), 1:51.76; 10. Portland (Paul Gauthier, Benu Mortiz-Jones, Hal Clews, Kent Bonney), 1:51.97; 11. Yarmouth (Tommaso Fiandaca, Tobias Burgmaier, Adam Lenardson, Odeh Rizkallah), 1:57.43; 12. Windham  (Lyden Fogg, Jack DiBlasi, Lucas Howard, Tristan Candelmo), 2:00.33; 13. Sanford  (Nate Martineau, Aaron Signore, Niraj Patel, Matt Mcleod), 2:06.69; 14. Kennebunk (Benson Furber, Zach Robbie-Johnston, Connor Ellis, Alex Knight), 2:08.47.

100 Back—1. Will Couture (Por) 54.47; 2. Joshua Roberts (Tho) 57.40; 3. Tobias Macedo (Ken) 1:01.27; 4. Nick Merry (Mas) 1:04.47; 5. William Lenardson (Yar) 1:05.79; 6. Evan Desmond (Win) 1:06.42; 7. Brett Lewis (Bid) 1:07.26; 8. Nathaniel Henninger (Yar) 1:07.67; 9. Liam Donovan (Bid) 1:07.79; 10. Andres Vargas (Mas) 1:11.44; 11. Josiah Sleeper (BE) 1:12.75; 12. Dines Dideriksen (Sanford) 1:13.23; 13. Sam Prichard (Gor) 1:13.34; 14. Robin Gorham (Ken) 1:13.51; 15. Jonathan Brooks (Ken) 1:13.89; 16. John Jordan (Yar) 1:14.06; 17. Sebastian Anghel (Win) 1:15.09; 18. Kent Bonney (Por) 1:16.30; 19. Lyden Fogg (Win) 1:17.94; 20. Cameron Jourdain (Sanford) 1:21.13; 21. Matt Mcleod (Sanford) 1:31.72; 22. Michael Perreault (Tho) 1:31.96; 23. Pavel Sherstyuk (Tho) 1:32.53; 24. Connor Emmons (SD) 1:37.50; 25. Brydon Walker (Gor) 1:45.00.

100 Breast—1. Reed Foehl (Por) 1:06.52; 2. Benjamin Cox-Faxon (Yar) 1:07.74; 3. Joshua Webber (Sanford) 1:09.61; 4. Joe Vail (Tho) 1:10.43; 5. Paul Gauthier (Por) 1:10.91; 6. Babou Gatete (Gor) 1:13.70; 7. Brogan, Jeremy, FRE-ME, 1:13.86; 8. Colby Ellis (Ken) 1:14.59; 9. Quinn Judkins (Mas) 1:15.71; 10. Josh Erickson-Harris (Ken) 1:16.70; 11. Shuhao Liu (Way) 1:17.68; 12. Chris Roberts (BE) 1:22.34; 13. Silas Noble (Sanford) 1:23.43; 14. Shane Patterson (BE) 1:23.77; 15. Luke Adams (Gor) 1:24.38; 16. David Ma (Way) 1:25.16; 17. Aaron Signore (Sanford) 1:25.75; 18. Nate Smith (Gor) 1:27.23; 19. Tristan Candelmo (Win) 1:28.04; 20. Ethan Paquet (Bid) 1:28.18; 21. Lincoln Truesdale (Yar) 1:44.91.

400 FR—1. Thornton Academy (Joshua Roberts, Nolan Eisenhaur, Felix Machacek, Eli Steward), 3:35.40; 2. Biddeford (Aidan Donovan, Brett Lewis, Lucas Girard, Liam Donovan), 3:44.51; 3. Yarmouth (Nathaniel Henninger, Wesley Pratt, George McCosh, Conor Wolff), 3:57.40; 4. Portland (Trevor Tucker, Benu Mortiz-Jones, Paul Gauthier, Kent Bonney), 4:02.82; 5. Windham (Dylan Palmer, Jamie Louko, Griffin Black, Lyden Fogg), 4:09.26; 6. Kennebunk (Nick Albaum, Robin Gorham, Joseph Thompson, Perran Trentalange), 4:20.59; 7. Gorham (Cody Smith, Nate Smith, Nevin Libby, Luke Adams), J4:33.44; 8. Waynflete (Colin LeBihan, Shuhao Liu, Ben Stone, Sebastian Shames), J4:35.11; 9. Bonny Eagle (Salim Habibzai, Elijah Sleeper, Gabe Stokes, Chris Roberts), J4:38.79; 10. Sanford (Tim Leigh, Dines Dideriksen, Nate Martineau, Cameron Cote), J4:48.35; 11. Massabesic (Conner Robles, Van Jeremiah Tassell, Dylan Charlton, Ben Nugent), J5:13.87; 12. Yarmouth (Adam Lenardson, Tommaso Fiandaca, Tobias Burgmaier, Odeh Rizkallah), J4:29.62; 13. Windham  (Sebastian Anghel, Simon Gabaree, Jack DiBlasi, Tristan Candelmo), J4:33.44; 14. Kennebunk (Alex Miale, Evan Smith, Benson Furber, Gabe Ramundo), J4:35.36; 15. Sanford  (Silas Noble, Brady Green, Matt Mcleod, Daniel Morrison), J4:45.55.