Archived: South Southwesterns

GIRLS' SWIMMING

Feb. 10, 2018

Kennebunk351.5
Yarmouth212
Gorham178
Thornton Academy139.5
Sanford120
Windham97
Portland79
Massabesic65
Waynflete58
Bonny Eagle22
Wells13

RESULTS

Girls’ swimming: Cape Elizabeth, Kennebunk victorious at Southwesterns

200 MR—1. Kennebunk (Grace Soucy, Sydney Macedo, Grace Girard, Caroline Lowery), 2:02.63; 2. Sanford (Tiffany Twombly, Hanah Couture, Delaney Tanguay, Anna Frohloff), 2:06.90; 3. Gorham (Haley McCullough, Caitlin Randall, Kasey Jiang, Kali Perry), 2:07.46; 4. Yarmouth (Eliza Brown, Tessa Piker, Bay Hanson, Kara Murray), 2:07.94; 5. Massabesic (Kassidy Lang, Grace LaFrance, Eryn Cretien, Paige Houk), 2:09.01; 6. Thornton Academy (Allison Wormwood, Mariposa Beane, Nicole Cyr, Grace Courtney), 2:12.32; 7. Waynflete  (Abby Pipkin, Georgia Goodman, Gabby Eng, Eliza Clark), J2:20.61; 8. Portland (Dora Chaison-Lapine, Amanda Theall, Makeda Zabot-Hall, Amelie MacDonald), J2:27.09; 9. Windham (Sydney Nangle, Emily Gallant, Rosie Haibon, Julia Hills), J2:32.70; 10. Bonny Eagle (Kirsten Kennie, Michelina Ruggieri, Caitlin Roberts, Christine Toy), J2:34.02; 11. Kennebunk (Mary Everett, Ashley Robinson, Isabel Toth, Patti Mankin), J2:19.35; 12. Sanford (Marli Wilson, Taydrah Dionne, Drew Searles, Trinity Wilson), J2:20.88; 13. Gorham (Gabriella Fisher, Lindsey Boylen, Lindsey Nygren, Madisen Sweatt), J2:26.72; 14. Yarmouth (Amelia Watt, Viola Felker, Ava Gillian, Kelcie McGonagle), J2:29.00; 15. Thornton Academy (Eve Holbrook, Hanna Goulet, Amelia Pellerin, Morgan Binette), 2:34.61.

200 free—1. Isabel Harms (Ken) 1:59.27; 2. Ella Yentsch (Ken) 2:03.70; 3. Laura Bolduc (Gor) 2:09.70; 4. Mary Steward (Tho) 2:10.38; 5. Natalie Bourassa (Yar) 2:11.38; 6. Tiffany Twombly (San) 2:12.55; 7. Joan Estabrook (Yar) 2:14.01; 8. Corry Hemond (Por) 2:17.36; 9. Izabel Cox-Faxon (Yar) 2:19.33; 10. Emma Anghel (Way) 2:20.54; 11. Elizabeth Lucas (Win) 2:20.82; 12. Katie Castle (Mas) 2:22.65; 13. Angelina Macedo (Ken) 2:24.00; 14. Sophie Simonson (Win) 2:26.02; 15. Saoirse Herlihy (Gor) 2:26.57; 16. Alison Ryan (Mas) 2:27.81; 17. Chloe Wilcox (Win) 2:28.50; 18. Amalia Doughty (Tho) 2:32.94; 19. Valentina Drown (San) 2:34.86; 20. Julia Hills (Win) 2:35.22; 21. Emily Gryskwicz (BE) 2:35.65; 22. Grace Terry (Gor) 2:43.81; 23. Molly Johnson (Por) 2:43.86; 24. Eve Holbrook (Tho) 2:48.53.

200 IM—1. Zoe Siegel (Yar) 2:19.15; 2. Grace Soucy (Ken) 2:25.30; 3. Bay Hanson (Yar) 2:30.62; 4. Grace Rocheleau (Tho) 2:31.75; 5. Katharyn Lucas (Win) 2:33.55; 6. Sydney Macedo (Ken) 2:36.48; 7. Isabel Toth (Ken) 2:38.64; 8. Sierra Lumbert (Gor) 2:38.70; 9. Molly McNutt (Way) 2:42.13; 10. Ava Pitman (Gor) 2:43.84; 11. Emily Cyr (Mas) 2:44.16; 12. Raven Bradenday (Por) 2:44.61; 13. Lily Fanburg (Way) 2:47.23; 14. Juliana Cardullo (Tho) 2:47.78; 15. Ella Toppen (Tho) 2:50.75; 16. Zoe Ruff (Way) 2:51.33; 17. Amelia Watt (Yar) 2:54.73; 18. Rosie Haibon (Win) 2:56.78; 19. Gabriella Fisher (Gor) 2:58.11; 20. Caitlin Roberts (BE) 3:06.63; 21. Cassie Marshall (BE) 3:37.33.

50 free—1. Delaney Tanguay (San) 26.85; 2. Ella Yentsch (Ken) 26.98; 3. Mollie Eaton (Tho) 27.11; 4. Paige Houk (Mas) 27.33; 5. Fiona Silva (Por) 27.53; 6. Caroline Lowery (Ken) 27.80; 7. Grace Girard (Ken) 27.85; 8. Kali Perry (Gor) 27.87; 9. Eryn Cretien (Mas) 28.82; 10. Kara Murray (Yar) 29.02; 11. Kenadee Knight (Mas) 29.47; 12. Hannah Maurais (Win) 29.70; 13. Madisen Sweatt (Gor) 30.49; 14. Julia Ayer (Por) 30.61; 15. Christine Toy (BE) 31.00; 16. Sarah Shields (Gor) 31.21; 17. Amelia Pellerin (Tho) 31.83; 18. Anna Johnson (San) 31.85; 19. Morgan Binette (Tho) 32.77; 20. Emily Gallant (Win) 36.02; 21. Chloe Fisher (Way) 38.43; 22. Lauren Orser (Yar) 39.19; 23. Mingming Lin (BE) 41.09; 24. Luna Soley (Way) 42.21. Hardel.

1m diving—1. Taylor Nguyen (Ken) 339.45; 2. Hannah Braddish, WELLS-ME, 305.20; 3. Kasey Jiang (Gor) 204.60.

100 fly—1. Zoe Siegel (Yar) 1:01.20; 2. Caelyn Smith (Gor) 1:03.74; 3. Grace Girard (Ken) 1:07.94; 4. Britta Brown (Ken) 1:08.49; 5. Bay Hanson (Yar) 1:09.43; 6. Nicole Cyr (Tho) 1:10.94; 7. Olivia McLean (Ken) 1:11.28; 8. Ava Pitman (Gor) 1:11.50; 9. Ava Giaquinto (Por) 1:11.80; 10. Alison Ryan (Mas) 1:20.00; 11. Drew Searles (San) 1:21.76; 12. Marli Wilson (San) 1:22.75; 13. Ava Gillian (Yar) 1:26.57; 14. Caitlin Roberts (BE) 1:26.78; 15. Makeda Zabot-Hall (Por) 1:33.67; 16. Lindsey Nygren (Gor) 1:41.36.

100 free—1. Delaney Tanguay (San) 57.75; 2. Grace Thompson (Ken) 59.69; 3. Fiona Silva (Por) 1:00.34; 4. Sierra Lumbert (Gor) 1:00.69; 5. Haley Theberge (Win) 1:02.11; 6. Eliza Brown (Yar) 1:03.51; 7. Rachel Condon (Yar) 1:04.98; 8. Emily L’Heureux (Ken) 1:05.54; 9. Hannah Maurais (Win) 1:06.83; 10. Patti Mankin (Ken) 1:07.57; 11. Chloe Wilcox (Win) 1:07.64; 12. Kaileigh Cote (Tho) 1:11.66; 13. Kelcie McGonagle (Yar) 1:12.48; 14. Eliza Clark (Way) 1:13.42; 15. Payje Leclerc (OOB) 1:14.47; 16. Grace Andrews (Gor) 1:17.80; 17. Elyssa Johnson (Gor) 1:20.15; 18. Rosaleigh Moulton (San) 1:23.92; 19. Jada Gibson (Por) 1:27.68; 20. Britney Courtois (San) 1:49.43.

500 free—1. Isabel Harms (Ken) 5:18.14; 2. Joan Estabrook (Yar) 5:53.72; 3. Laura Bolduc (Gor) 5:57.51; 4. Ava Giaquinto (Por) 6:01.84; 5. Olivia McLean (Ken) 6:05.84; 6. Corry Hemond (Por) 6:16.38; 7. Elizabeth Lucas (Win) 6:21.04; 8. Tessa Piker (Yar) 6:21.85; 9. Emma Anghel (Way) 6:23.23; 10. Julia Milligan (Ken) 6:23.42; 11. Izabel Cox-Faxon (Yar) 6:23.74; 12. Allison Wormwood (Tho) 6:24.86; 13. Katie Castle (Mas) 6:30.70; 14. Grace Courtney (Tho) 6:35.36; 15. Saoirse Herlihy (Gor) 6:45.70; 16. Rosie Haibon (Win) 6:53.73; 17. Jenna Fecteau (BE) 7:20.65; 18. Haley Burns (Gor) 7:30.32; 19. Gabby Eng (Way) 7:35.50; 20. Grace Tillotson (Tho) 8:23.29; 21. Brianna Houser (BE) 8:44.55.

200 FR—1. Kennebunk (Grace Thompson, Nina Sharp, Caroline Lowery, Britta Brown), 1:49.20; 2. Gorham (Haley McCullough, Kasey Jiang, Ava Pitman, Kali Perry), 1:52.47; 3. Thornton Academy (Mary Steward, Nicole Cyr, Grace Rocheleau, Mollie Eaton), 1:52.49; 4. Windham (Julia Hills, Katharyn Lucas, Hannah Maurais, Sophie Simonson), 1:59.21; 5. Yarmouth (Kelcie McGonagle, Rachel Condon, Ava Gillian, Izabel Cox-Faxon), 1:59.23; 6. Sanford (Valentina Drown, Hanah Couture, Anna Johnson, Anna Frohloff), 2:02.45; 7. Waynflete (Abby Pipkin, Georgia Goodman, Zoe Ruff, Lily Fanburg), 2:04.25; 8. Portland (Amelie MacDonald, Raven Bradenday, Amanda Theall, Dora Chaison-Lapine), 2:05.56; 9. Bonny Eagle (Christine Toy, Kirsten Kennie, Emily Gryskwicz, Jenna Fecteau), J2:16.16; 10. Gorham (Madisen Sweatt, Elyssa Johnson, Caitlin Randall, Sarah Shields), J2:07.86; 11. Thornton Academy (Hanna Goulet, Amelia Pellerin, Eve Holbrook, Kaileigh Cote), J2:09.45; 12. Massabesic (Katie Castle, Addy Brandt, Grace LaFrance, Taylor Semo), J2:13.50; 13. Kennebunk (Kayley Roche, Julia Spaulding, Abigail Larrabee, Mary Everett), 2:20.46; 14. Yarmouth (Viola Felker, Lauren Orser, Emilie Hardel, Isabelle Dow), 2:22.75; 15. Portland (Molly Johnson, Makeda Zabot-Hall, Hannah Prue, Annika Nelson), 2:23.57; 16. Waynflete (Luna Soley, Chloe Fisher, Eliza Clark, Gabby Eng), 2:25.44; 17. Bonny Eagle (Mingming Lin, Cassie Marshall, Brianna Houser, Michelina Ruggieri), 2:25.93; 18. Sanford (Britney Courtois, Belen Yong, Rosaleigh Moulton, Taydrah Dionne), 2:45.42.

100 back—1. Caelyn Smith (Gor) 1:05.01; 2. Tiffany Twombly (San) 1:08.05; 3. Britta Brown (Ken) 1:08.27; 3. Grace Rocheleau (Tho) 1:08.27; 5. Eliza Brown (Yar) 1:10.09; 6. Nina Sharp (Ken) 1:10.17; 7. Molly McNutt (Way) 1:11.53; 8. Kassidy Lang (Mas) 1:12.18; 9. Rachel Condon (Yar) 1:12.34; 10. Ashley Robinson (Ken) 1:15.29; 11. Haley Theberge (Win) 1:15.36; 12. Taylor Semo (Mas) 1:16.76; 13. Juliana Cardullo (Tho) 1:17.25; 14. Amalia Doughty (Tho) 1:17.53; 15. Julia Ayer (Por) 1:17.85; 16. Gabriella Fisher (Gor) 1:18.68; 17. Viola Felker (Yar) 1:19.50; 18. Marli Wilson (San) 1:21.22; 19. Abby Pipkin (Way) 1:22.19; 20. Sydney Nangle (Win) 1:22.66; 21. Kirsten Kennie (BE) 1:27.54; 22. Grace Terry (Gor) 1:29.54; 23. Trinity Wilson (San) 1:31.91; 24. Jada Gibson (Por) 1:48.25.

100 breast—1. Grace Soucy (Ken) 1:11.00; 2. Natalie Bourassa (Yar) 1:15.05; 3. Sydney Macedo (Ken) 1:17.98; 4. Julia Milligan (Ken) 1:19.12; 5. Mariposa Beane (Tho) 1:19.15; 6. Katharyn Lucas (Win) 1:19.33; 7. Hanah Couture (San) 1:19.67; 8. Tessa Piker (Yar) 1:22.46; 9. Raven Bradenday (Por) 1:24.00; 10. Amanda Theall (Por) 1:24.02; 11. Grace LaFrance (Mas) 1:25.54; 12. Ella Toppen (Tho) 1:27.40; 13. Amelia Watt (Yar) 1:29.12; 14. Georgia Goodman (Way) 1:29.18; 15. Lindsey Boylen (Gor) 1:29.54; 16. Taydrah Dionne (San) 1:30.42; 17. Payje Leclerc (OOB) 1:30.81; 18. Hanna Goulet (Tho) 1:34.85; 19. Addy Brandt (Mas) 1:37.17; 20. Michelina Ruggieri (BE) 1:38.09; 21. Hannah Prue (Por) 1:41.16; 22. Luna Soley (Way) 1:48.39.

400 FR—1. Kennebunk (Ella Yentsch, Olivia McLean, Nina Sharp, Isabel Harms), 3:56.10; 2. Gorham (Laura Bolduc, Haley McCullough, Sierra Lumbert, Caelyn Smith), 3:57.38; 3. Yarmouth (Zoe Siegel, Kara Murray, Natalie Bourassa, Joan Estabrook), 3:58.14; 4. Thornton (Mary Steward, Grace Courtney, Allison Wormwood, Mariposa Beane), 4:19.33; 5. Windham (Elizabeth Lucas, Sophie Simonson, Chloe Wilcox, Haley Theberge), 4:22.23; 7. Massabesic (Kenadee Knight, Taylor Semo, Alison Ryan, Emily Cyr), 4:26.64; 7. Waynflete  (Emma Anghel, Zoe Ruff, Lily Fanburg, Molly McNutt), J4:30.16; 8. Sanford (Trinity Wilson, Anna Johnson, Anna Frohloff, Valentina Drown), J4:44.73; 9. Bonny Eagle (Emily Gryskwicz, Cassie Marshall, Brianna Houser, Jenna Fecteau), J5:12.74; 10. Kennebunk (Kayley Roche, Angelina Macedo, Isabel Toth, Emily L’Heureux), J4:24.64; 11. Thornton-B (Amalia Doughty, Kaileigh Cote, Ella Toppen, Juliana Cardullo), J4:48.55; 12. Gorham (Lindsey Boylen, Grace Terry, Haley Burns, Saoirse Herlihy), J4:58.55.