Archived: WMC Championships

GIRLS' INDOOR TRACK

Feb. 9, 2018

Greely127
York97
Gray-New Gloucester85
Cape Elizabeth72
Poland59*
Freeport45
Fryeburg Academy39
Lake Region38
Wells31
St. Dominic22
Yarmouth10
Traip Academy9
Old Orchard Beach2
North Yarmouth Academy1

RESULTS

Indoor track: York boys, Greely girls win WMC titles

 

Jr. 55—1. Nicole Cobb (GNG) 7.70; 2. Chenille Eccleston (Wel) 7.79; 3. Jaya McClure (CE) 7.94; 4. Zoe Preble (CE) 8.05; 5. Jennifer L’hommedieu (Frye) 8.06; 6. Sydney Auclair (Tra) 8.10.

Jr. 200—1. Hayley Smith (Yor) 27.57; 2. Gwen Boros (Frye) 28.50; 3. Chenille Eccleston (Wel) 29.08; 4. Emma Abbott (Free) 29.38; 5. Anya Davis (Gree) 29.48; 6. Alanceiah Waiters (Frye) 29.55.

Jr. 400—1. Jaya McClure (CE) 1:03.32; 2. Nicole Cobb (GNG) 1:05.63; 3. Alanceiah Waiters (Frye) 1:07.06; 4. Lindsay Pierce (GNG) 1:08.93; 5. Cierra Albert (OOB)  1:11.81; 6. Ashleigh Bolduc (Wel) 1:13.40.

Jr. 55 Hurdles—1. Hayley Smith (Yor) 9.33; 2. Sydney Auclair (Tra) 9.76; 3. Mary Kocev (Yor) 10.54; 4. Mara Lamprey (Yor) 10.72; 5. Shaina Curry (Free) 10.79; 6. Madison Wante (Pol) 10.98.

Jr. 4 x 200 Relay—1. York, 1:57.48; 2. Lake Region, 2:03.18; 3. Gray New Gloucester, 2:05.52; 4. Poland, 2:05.77; 5. Freeport, 2:07.31; 6. Greely, 2:07.89.

Jr. High Jump—1. Shaina Curry (Free) 4-08; 2. Wante, Madison. (Pol) J4-08; 3. Madison Goss (Pol) 4-06; 4. Alaina Justice (Wel) 4-04; 5. Lindsay Pierce (GNG) J4-04; 6. Lexi Haedrich (NYA) 4-02.

Jr. Shot Put—1. Faith Davis (Pol) 32-04.75; 2. Zoe Barnes (GNG) 31-03.50; 3. Emma Raven (Gree) 29-08; 4. Caitlyn Smith (GNG) 29-02.50; 5. Karley Oleary (Pol) 28-04; 6. Sarah Gray (Free) 28-03.25.

Sr. 55—1. Madison Post (GNG) 7.61; 2. Katelynn Greene (Pol) 7.83; 3. Tara Migliaccio (Free) 7.95; 4. Kristen Penley (CE) 8.00; 5. Eliza Larrivee (GNG) 8.01; 6. Jaley Martin (GNG) 8.11.

Sr. 200—1. Darcy Cochran (CE) 26.97; 2. Madison Post (GNG) 27.14; 3. Alexandra Hammerton (St.D) 28.54; 4. Madison Szczygiel (Wel) 29.01; 5. Olivia Pelkie (Frye) 29.16; 6. Katie Morrissey (Free) 29.51.

Sr. 400—1. Tara Migliaccio (Free) 1:04.38; 2. Erin O’Donnell (Yor) 1:04.47; 3. Madison Szczygiel (Wel) 1:05.08; 4. Morgan Selby (Gree) 1:05.42; 5. Olivia Pelkie (Frye) 1:06.69; 6. Samantha Halmos (Pol) 1:07.00.

Sr. 55 Hurdles—1. Darcy Cochran (CE) 8.73; 2. Skylar Cooney (Gree) 9.76; 3. Greene, Katelynn. (Pol) 9.86; 4. Danica Chadwick (LR) 10.04; 5. Maddy Irish (Gree) 10.28; 6. Addy Traficonte (Gree) 10.61.

Sr. High Jump—1. Elizabeth Brown (Gree) 5-00; 2. Kristen Penley (CE) 4-08; 3. Hannah Chadwick (LR) J4-08.

Sr. Shot Put—1. Sam DeSouza (LR) 33-00.50; 2. Madison Post (GNG) 31-11; 3. Abi Kavanaugh (Yor) 31-07; 4. Megan Reynolds (GNG) 30-05; 5. Gabriella Colby-George (Yar) 29-11.50; 6. Acadia LeSiege (Gree) 29-08.25.

Open 800—1. Laura Kenealy (Yor) 2:26.34; 2. Alexandra Hammerton (St.D) 2:32.93; 3. Sarah Brown (St.D) 2:33.24; 4. Skylar Cooney (Gree) 2:35.91; 5. Abigail Hewes (Frye) 2:38.04; 6. Maya Bradbury (Free) 2:40.05.

Open 1 Mile—1. Carolyn Todd (Gree) 5:23.88; 2. Marin Provencher (Gree) 5:26.73; 3. Laura Kenealy (Yor) 5:30.02; 4. Maya Bradbury (Free) 5:38.82; 5. Abigail Hewes (Frye) 5:39.38; 6. Sydney Fogg (Yor) 5:50.14.

Open 2 Mile—1. Carolyn Todd (Gree) 12:07.09; 2. Grace Gear (Yor) 12:40.34; 3. Julia Curran (Gree) 12:52.11; 4. Sydney Fogg (Yor) 12:58.08; 5. Jules Stanton (Frye) 13:04.73; 6. Isabelle Sossei (Wel) 13:49.98.

Open 4 x 200 Relay—1. Cape Elizabeth, 1:52.66; 2. Gray New Gloucester, 1:56.43; 3. Greely, 1:56.48; 4. Freeport, 1:56.71; 5. St. Dominic, 1:57.42; 6. Wells, 1:58.70.

Open 4 x 800 Relay—1. Greely, 10:38.85; 2. York, 11:11.35; 3. Poland, 11:58.01.

Open Pole Vault—1. Maggie McCormick (Gree) 9-00; 2. Paige Reinfelder (Yar) 8-06; 3. Anna Briley (Gree) 7-06; 4. Anya Davis (Gree) 6-06; 5. Brittin Averill (Pol) J6-06; 6. Abby Lucey (Gree) J6-06.

Open Long Jump—1. Kristen Penley (CE) 16-01.50; 2. Elizabeth Brown (Gree) 15-08; 3. Gwen Boros (Frye) 15-03.25; 4. Hayley Smith (Yor) 15-00; 5. Jasmine French (GNG) 14-09.75; 6. Addy Traficonte (Gree) 14-05.25.

Open Triple Jump—1. Hannah Chadwick (LR) 33-11; 2. Maddy Irish (Gree) 32-02.25; 3. Megan Hebert (Frye) 31-10.25; 4. Katelynn Greene (Pol) 31-00.50; 5. Bailey Oliver (Yor) 30-10; 6. Desiree Wante (Pol) 30-01.25.