WMC: Cape Elizabeth, Fryeburg Academy, Greater Portland Christian, Poland, St. Dominic

BOYS' OUTDOOR TRACK

May. 11, 2018

Cape Elizabeth203
Poland84
Fryeburg Academy30
St. Dominic24
Greater Portland Christian14

RESULTS

100—1, Concannon, Matthew, CAPE, 11.57. 2, Hill, Isaiah, POL, 12.10. 3, Conley, Matthew, CAPE, 12.21. 4, Britt, Simon, CAPE, 12.28. 5, Gurney, Brayden., POL, 12.68. 6, Brooks, Michael, CAPE, 12.69.
200—1, Concannon, Matthew, CAPE, 23.19. 2, Britt, Simon, CAPE, 25.01. 3, Lenotte, Isaiah, FRYE, 25.08. 4, Brooks, Michael, CAPE, 25.61. 5, Gurney, Brayden., POL, 25.89. 6, Bouchard, Gaeb., POL, 26.06.
400—1, Kummer, Max, FRYE, 56.26. 2, DiNinno, Peter, CAPE, 58.37. 3, Bouchard, Gaeb., POL, 58.99. 4, Brooks, Michael, CAPE, 59.85. 5, Shanahan, Sean., POL, 1:00.86. 6, Mackenzie, DJ, POL, 1:02.98.
800—1, Bassett, Jack, CAPE, 2:12.68. 2, Barretta, Alessio, CAPE, 2:16.15. 3, Willits, Aidan, CAPE, 2:17.65. 4, Crie, Osage, FRYE, 2:28.60. 5, Rembach, Ethan, FRYE, 2:31.64. 6, Dupuis, Jacques, FRYE, 2:35.39.
1,600—1, Bassett, Jack, CAPE, 4:46.10. 2, Walker, Alfie, FRYE, 4:55.24. 3, Perruzzi, Ricky, CAPE, 5:03.10. 4, Barretta, Alessio, CAPE, 5:08.97. 5, Willits, Aidan, CAPE, 5:10.56. 6, Crie, Osage, FRYE, 5:19.03.
3,200—1, DiNinno, Peter, CAPE, 10:42.43. 2, D’Alessandro, Mark, DOMS, 10:46.01. 3, Yorkey, Lucas, POL, 10:47.45. 4, Perruzzi, Ricky, CAPE, 10:48.09. 5, Howe, Elijah, FRYE, 12:06.09. 6, Stone, Sam., POL, 12:15.36.
110 hurdles—1, Welsh, Nicholas, DOMS, 18.12. 2, Russell, Kyle, CAPE, 21.94.
300 hurdles—1, Welsh, Nicholas, DOMS, 47.14. 2, Scheindel, Arsen, CAPE, 53.41. 3, Hagos, Amaniel, CAPE, 55.47.
400 relay—1, Cape Elizabeth, 49.72. 2, Poland, 50.19.
1,600—1, Cape Elizabeth, 3:55.76. 2, Poland, 4:01.71.
3,200—1, Fryeburg Academy 9:26.67. 2, Cape Elizabeth, 9:31.26. 3, Poland Regional, 9:43.34. 4, St. Dominic, 10:49.66.
High jump—1, Conley, Matthew, CAPE, 5-10. 2, Hill, Isaiah, POL, 5-06. 3, Keene, Cooper, POL, 5-00. 4, Hagos, Amaniel, CAPE, 4-10. 5, Russell, Kyle, CAPE, 4-10.
Pole vault—1, Thebarge, Matt, POL, 9-00.
Long jump—1, Fibich, Jack, CAPE, 17-07.50. 2, Britt, Simon, CAPE, 16-02. 3, O’Sullivan, Sean, CAPE, 16-01.75. 4, Herrera, Andrew, CAPE, 16-00.25. 5, Russell, Kyle, CAPE, 15-01. 6, Hill, Isaiah, POL, 14-10.
Triple jump—1, Concannon, Matthew, CAPE, 38-07.50. 2, Conley, Matthew, CAPE, 37-09.25. 3, Hagos, Amaniel, CAPE, 30-10.50.
Shot put—1, Houle, Luc, CAPE, 41-10.50. 2, Benedict, Sam, POL, 39-08.50. 3, Russo, Gavin, POL, 39-07. 4, Kelly, Evan, POL, 37-08. 5, Keller, Ben, CAPE, 34-10.50. 6, Gagnon, Jacob, POL, 33-03.
Discus—1, Houle, Luc, CAPE, 109-06. 2, Stone, Sam., POL, 99-11.50. 3, Benedict, Sam, POL, 97-02. 4, Labrie, Nate, CAPE, 89-07.50. 5, Keller, Ben, CAPE, 89-02. 6, Inhorn, Vincent, CAPE, 84-04.
Javelin—1, Keller, Ben, CAPE, 126-04. 2, Labrie, Nate, CAPE, 116-01. 3, Stone, Sam., POL, 110-03. 4, Russo, Gavin, POL, 101-07. 5, Gagnon, Jacob, POL, 97-10. 6, Worden, Tom, POL, 91-08.
1,600 racewalk—1, Chick, Ethan, GPCS, 9:10.05. 2, Garrison, Kade, GPCS, 11:58.82. 3, Walker, Matt, POL, 13:54.10.